• Oczyszczone ścieki komunalne zostaną doczyszczone do parametrów wody
  • Zostaną wykorzystane przez Orlen w procesach technologicznych
  • Powstanie zamknięty obieg wody

Koncepcja i badania pilotażowe

W projekcie Blue Bridge założono doczyszczenie ścieków z oczyszczalni Wodociągów Płockich do jakości odpowiadającej parametrom wody. Po przetransportowaniu ich do zakładu produkcyjnego PKN Orlenu 5-kilometrowym rurociągiem zostaną wykorzystane w procesach technologicznych. Pobór wody z Wisły przez koncern spadnie o 25%.

Aktualnie opracowywana jest koncepcja programowo-przestrzenna przedsięwzięcia z wykonaniem m.in. badania na stacji pilotażowej. Otrzymane wyniki staną się podstawą do opracowania projektu instalacji uzdatniania oczyszczonych ścieków. Zachodzące w niej proces ma zapewnić bezpieczny transport odzyskanej wody do ujęcia koncernu.


Zamknięty obieg wody

Płock w symbiozie z przemysłem, jako pierwszy ośrodek w Polsce będzie posiadał zamknięty obieg wody. Projekt gospodarki obiegu zamkniętego wpisuje się w cele programowe nowego zielonego ładu, a korzyści z jego realizacji są oczywiste – mówi Krzysztof Woś, prezes PGW Wód Polskich.

Orlen, Wodociągi Płockie i Wody Polskie realizują działania w zakresie rozwoju gospodarki wodnej oraz wodno-ściekowej z użyciem rozwiązań ograniczających pobór wody.

Realizacja projektu Blue Bridge ma też służyć poprawie bioróżnorodności i atrakcyjności terenów nad Wisłą, a także zmniejszeniu śladu wodnego i środowiskowego w Płocku.

Przeczytaj także: Nowa Zelandia – drążenie podmorskiego kolektora ściekowego