Już w najbliższy wtorek 8 listopada w Krakowie podczas Kongresu GWiOP jedna z sesji technicznych będzie poświęcona tematyce zagrożeń powodziowych, zarządzania ryzykiem i systemom ochrony przeciwpowodziowej. Eksperci zarówno ze świata nauki jaki biznesu podzielą się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniem, by wspólnie tworzyć bezpieczną przestrzeń w miastach i na terenach poza miejskich. Jest to szczególnie ważne w dobie zmian klimatycznych skutkujących między innymi powodziami błyskawicznymi.
Zarządzanie i ochrona przeciwpowodziowa. Fot. Adobe Stock
Po pierwszym dniu kongresu, wypełnionym ciekawymi warsztatami praktycznymi dotyczącymi zagadnień prawnych zagospodarowania deszczówki, sesją plenarną o zmianach klimatycznych oraz sposobach finansowania inwestycji, a także panelem dyskusyjnym z udziałem przedstawicieli największych spółek wodociągowych w kraju, którzy debatować będą o zarządzaniu kryzysowym w gospodarce wodnej, uczestnicy kongresu będą mieli okazję wysłuchać trzech sesji technicznych poświęconych kolejno: gospodarowaniu wodami, ochronie przeciwpowodziowej, digitalizacji i monitoringowi oraz zielono-niebieskiej infrastrukturze.
Po dwóch dniach interesujących prelekcji wykładów, którym towarzyszyć będzie wystawa biznesowa, w środę 9 listopada odbędą się dwie wycieczki techniczne: na zaporę wodną w Świnnej Porębie oraz po obiektach miejskiej retencji w Krakowie.
Modernizacja systemów ochrony przeciwpowodziowej – z perspektywy geotechnicznej
W ramach sesji o ochronie przeciwpowodziowej jako pierwszy głos zabierze dr inż. Jarosław Rybak -adiunkt w Katedrze Geotechniki, Hydrotechniki, Budownictwa Podziemnego i Wodnego na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej.
Jarosław Rybak podczas VIII Konferencji Geoinżynieria w Budownictwie. Fot. Quality Studio
Roboty hydrotechniczne, jak większość prac budowlanych, obejmują w zasadzie dwa etapy: fazę przygotowania (zdefiniowanie potrzeb, decyzja o inwestycji, projektowanie z niezbędnymi uzgodnieniami) oraz fazę wykonawstwa (realizacja robót, procedury kontrolne i odbiorowe). Do drugiej fazy można też zaliczyć przeglądy w czasie gwarancji – ze świadomością, że realne zagrożenie powodziowe nie musi w tym czasie wystąpić – tłumaczy ekspert, w którego prezentacji zostanie przedstawiony szereg refleksji ze sprawowania nadzoru geotechnicznego na budowach obiektów ochrony przeciwpowodziowej (wałów, suchych zbiorników).
Podczas wystąpienia omówione zostaną kwestie:
- doboru rozwiązań (przebudowa, wzmocnienie, budowa nowego obiektu),
- doboru technologii (materiał lokalny lub dowożony, modyfikacje dostępnego materiału, zastosowanie nowoczesnych materiałów),
- bieżącej kontroli efektów prowadzonych robót (kontrole zagęszczenia nasypów, badania wytrzymałości kompozytów),
- bieżących modyfikacji uwarunkowanych niespodziankami w obrębie podłoża gruntowego (głębokości realizowanych przesłon, długości pali pod obiektami),
- „opieka powykonawcza” – konsultacje w zakresie oceny wyników badań prowadzonych w okresie gwarancyjnym, w tym testowanie jakości robót warunkami pogodowymi i ich skutkami.
Praktyczne rozwiązania geotechniczne
Kolejnym prelegentem z branży geoinżynierii będzie prezes oraz dyrektor ds. technicznych spółki Soley specjalizującej się w geotechnice, hydrotechnice oraz podwodnych pracach betonowych. Doświadczony specjalista z ponad 20-letnim stażem zaprezentuje krótki przegląd metod wykonywania przesłon przeciwfiltracyjnych w remontowanych wałach przeciwpowodziowych i zbiornikach piętrzących wodę.
Technologia trenchmixing (CDMM) Fot. Soley sp. z o.o.
Szczególna uwaga zostanie zwrócona na technologię CDMM (Continuos Deep Mixing Method), która zdominowała obecnie realizacje przesłon. Zaprezentowane zostaną nowoczesne urządzenia do wykonywania przesłon w tej technologii oraz ich możliwości techniczne, osiągi i parametry.
Wykładu będzie można posłuchać we wtorek 8 listopada w krakowski Premier Hotel lub online za pośrednictwem platformy edukacyjnej AkademiaInżyneiria.com, na której będą streamingowane wszystkie prelekcje w ramach Kongresu Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej.
Zarządzanie ryzykiem i ocena zagrożeń powodziowych
Bardzo ważny i interesujący temat podejmie także Marta Bedryj – kierowniczka Biura Modelowania Powodziowego i Suszy w IMGW-PIB, która skupi się na zarządzaniu ryzykiem powodziowym, określonym dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2007/60/EC z dnia 23 października 2007 r. w sprawie oceny ryzyka powodziowego i zarządzania nim (tzw. Dyrektywa Powodziowa).
Mapa zagrożenia powodziowego. Fot. Wody Polskie - wody.gov.pl
W prezentacji przedstawione zostaną analizy realizowane w zakresie oceny zagrożenia powodziowego dotyczące uwzględniania go w pracach planistycznych, procesach inwestycyjnych i zarządzaniu kryzysowym. Ekspertka w szczególności omówi wykorzystanie w wyżej wymienionych analizach modelowania hydrodynamicznego, umożliwiającego uzyskanie szczegółowej informacji o powodzi na danym obszarze (z uwzględnieniem określonych parametrów np. obszar zagrożenia powodziowego, rzędna zwierciadła wody, głębokość wody, prędkość i kierunki przepływu wody).
Wskazane informacje dotyczące zagrożenia powodziowego stanowią punkt wyjścia do oceny ryzyka powodziowego (uwzględniającego potencjalne negatywne skutki powodziowe), dlatego stanowią niezwykle istotny element wielu procesów decyzyjnych i powinny być brane pod uwagę w każdym procesie projektowym - tłumaczy specjalistka ds. gospodarki wodnej.
Kongres #GWiOP2022 – nauka i biznes szukają rozwiązań na skutki zmian klimatycznych
W dniach 7-9 listopada w Krakowie odbędzie się ogólnopolski Kongres Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej. Biorący w nim udział przedstawiciele świata biznesu, nauki, władz lokalnych i państwowych oraz wszyscy zainteresowani tematyką gospodarowania wodami, małej retencji, idei miasta gąbki, zielono-niebieskiej infrastruktury miejskiej, zbierania deszczówki oraz ochrony przeciwpowodziowej będą mieli okazję wzięcia udziału w warsztatach, prelekcjach, pokazach i wycieczkach technicznych.
Wydarzenie odbędzie się w formule hybrydowej: będzie można w nim uczestniczyć bezpośrednio w Krakowie oraz online za pośrednictwem platformy AkademiaInzynieria.com
Więcej informacji na temat programu Kongresu GWiOP, prelegentów oraz atrakcji towarzyszących można znaleźć na oficjalnej stronie Kongresu.
Przeczytaj także: Sztuka gospodarowania wodami – zmiany są konieczne
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.