Port Gdańsk zakończył warty ponad 595 mln zł projekt, który polegał na modernizacji toru wodnego i rozbudowie nabrzeży. Celem była poprawa warunków żeglugi w porcie wewnętrznym.
Fot. Cavan/Adobe Stock
Realizację projektu (85% środków pochodziło z UE) rozpoczęto w 2016 r. Robotami objęto całe nabrzeża: Oliwskie, Ziółkowskiego, Obrońców Poczty Polskiej i Mew, Zbożowe, Wisłoujście, Dworzec Drzewny oraz odcinki nabrzeży: Wiślanego, Szczecińskiego, BON, o długości niemal 5 km. Przebudowa wyłączonego z użytku Nabrzeża Dworzec Drzewny sprawiła, że teraz są tam obsługiwane największe jednostki, które wchodzą do portu wewnętrznego.
Pracowano też na ponad 7 km toru wodnego. Obecnie w kanale portowym mogą być obsługiwane jednostki do 250 m długości, 35 m szerokości i 10,6 m zanurzenia. W przypadku Kanału Kaszubskiego to odpowiednio: 190 m, 25 m oraz 9,35 m.
Przy całym projekcie umowy podpisano z dziewięcioma generalnymi wykonawcami. Jak powiedział Łukasz Greinke, prezes Portu Gdańsk, najtrudniejsze było to, że wszystkie budowy odbywały się podczas operacji przeładunkowych. Zachowana była ciągłość procesów i nie mieliśmy ani jednego dnia przestoju.
Udział Portu Gdańsk w morskiej wymianie towarowej Polski w 2021 r. wyniósł 47%, czyli najwięcej z wszystkich naszych portów.
Przeczytaj także. Port Gdynia: ścieki ze statków, zamiast do morza, trafią do kanalizacji miejskiej
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.