Specyfika magazynów wysokiego składowania sprawia, że ochrona przeciwpożarowa staje się wyzwaniem. Wymagane jest zatem stosowanie nowoczesnych systemów przeciwpożarowych, które umożliwią wczesne wykrywanie dymu. Jak wygląda to w praktyce? Z jaką częstotliwością muszą być przeprowadzane przeglądy instalacji przeciwpożarowych? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Fot. envato
System sygnalizacji pożaru w magazynach wysokiego składowania
Wymagania w zakresie systemów ochrony przeciwpożarowej w magazynach wysokiego składowania reguluje Specyfikacja Techniczna PKN-CEN/TS54-14 Systemy sygnalizacji pożarowej. Wytyczne planowania, projektowania, instalowania, uruchamiania, eksploatacji i konserwacji. Zgodnie z nią w tego typu obiektach powinien być zastosowany system sygnalizacji pożaru wykorzystujące rurki zasysające. W punkcie 15.3.3. CEN TS54-14 jest jednocześnie zawarta informacja, że w magazynach wysokiego składowania nie należy stosować czujek punktowych dymu. Specyfika tego typu obiektów powoduje również, że nie sprawdzają się czujki liniowe. Wynika to z faktu, że nadzór regałów przy ich użyciu mógłby powodować nieuzasadnione uruchamianie się alarmu na skutek zmian składowania towarów. W efekcie zalecane, a zarazem najskuteczniejsze są systemy zasysające, które zapewniają wykrycie dymu w czasie, który umożliwi ugaszenie zarzewia pożaru, a co za tym idzie pozwoli uratować zarówno budynek, jak i składowane w nim towary. Oczywiście system zasysający musi być odpowiednio zaprojektowany, dzięki czemu będzie spełniał wymogi klasy A lub B dla konkretnej hali.
Ochrona przeciwpożarowa w magazynach wysokiego składowania
Jak wspomniano w poprzednim akapicie zasysający system ochrony przeciwpożarowej w magazynach wysokiego składowania musi być odpowiednio zaprojektowany, co zagwarantuje właściwy stopień nadzoru określony w punkcie 15.3 CEN/TS54-14. Zgodnie z przepisami nadzorowane muszą być nie tylko regały, ale również znajdująca się między nimi przestrzeń. W przypadku nadzoru regałów należy zadbać o to, by jedna czujka zasysająca kontrolowała regał na długości nie przekraczającej 30 metrów, co jest związane z brakiem możliwości identyfikacji miejsca zagrożenia pożarem. Istotne jest także to, by odległość pomiędzy punktami zasysającymi nie przekraczała 6,5 metra (zarówno w pionie, jak i poziomie), a towary przechowywane na najwyższej półce były monitorowane przez czujki zainstalowane minimum 1 metr nad nimi. W jaki sposób należy nadzorować przestrzeń między regałami? W tym przypadku możliwe jest zastosowanie czujek liniowych dymu, które mogą być umieszczone w pobliżu stropu.
Przeglądy instalacji przeciwpożarowych w magazynach wysokiego składowania
Przepisy regulują nie tylko wymagania w zakresie rodzaju oraz budowy systemów przeciwpożarowych w magazynach wysokiego składowania, ale także nakazują dokonywanie przeglądów instalacji. Przeglądy urządzeń przeciwpożarowych są obowiązkiem zarządcy, co określa Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. Zgodnie z nim przeglądy muszą być dokonywane regularnie przynajmniej raz w roku lub częściej, co może wynikać z zaleceń producenta urządzeń. W związku z tym w przypadku pożaru odpowiedzialność zarządcy (właściciela) sprowadza się do terminowego wykonania przeglądu instalacji przeciwpożarowej oraz utrzymania jej we właściwym stanie.
Podsumowując należy stwierdzić, że magazyny wysokiego składowania to obiekty, które powinny być wyposażone w nowoczesne systemy przeciwpożarowe. Zapewnia to nie tylko skuteczną detekcję dymu, co pozwala zapobiec rozprzestrzenianiu się pożaru, ale jest również wymagane przez przepisy.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.