Zakończyła się inwestycja wrocławskich Wód Polskich, dotycząca rozbudowy infrastruktury przeciwpowodziowej w Głuchołazach (woj. opolskie). Prace objęły odcinek o łącznej długości 2 km na rzece Biała Głuchołaska. Zwiększyła się ochrona mieszkańców i zakładów przemysłowych.
Zakończono rozbudowę infrastruktury przeciwpowodziowej w Głuchołazach w woj. opolskim. Fot. Wody Polskie
Tereny nad Białą Głuchołaską w Głuchołazach są zabudowane domami jedno- i wielorodzinnymi. Są tu także zakłady przemysłu papierniczego i spożywczego. W wyniku wzmocnienia zabezpieczeń przeciwpowodziowych zmniejszono o ponad 6 ha powierzchnię zalewową w centrum miasta.
Źródło: Wody Polskie
Zakres prac obejmował m.in. innymi wykonanie budowli przeciwpowodziowych – wałów, murków wałowych i półgurtów wraz z obiektami związanymi z nimi technicznie i funkcjonalnie. Wyremontowano i rozbudowano mur regulacyjno-oporowy na prawym brzegu Białej Głuchołaskiej. Konserwacja ubezpieczeń brzegowych, wykonanie opasek brzegowych i wylotów rurociągu kanalizacji deszczowej, a także usunięcie odsypisk przywróciło naturalny przekrój koryta rzeki. Podwyższono mur oporowy od zakładu Schattdecor (firma wspófinasowała przedsięwzięcie) do mostu kolejowego i kładki dla pieszych.
Fot. Wody Polskie
Roboty prowadzono pod nadzorem ichtiologicznym, przerywano je w okresach ochronnych dla ryb, m.in. lipienia i śliza.
Realizację zadania rozpoczęto w lutym 2020 r. Wykonawcą był Zakład Usług Hydrotechniczno-Melioracyjnych Wojciech Ferenc z Ozimka. Koszt inwestycji przekroczył 11,85 mln zł.
Przeczytaj także: Koniec modernizacji wału cofkowego stopnia Brzeg Dolny
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.