Od 1 stycznia 2023 r. na mapie Polski jest o 15 miast więcej. Zmiany były konsultowane z zainteresowanymi gminami.
Fot. Damian/Adobe Stock
Wynikają m.in. z podniesienia w ostatnich latach poziomu urbanizacji oraz faktów, że nowe miasta są dobrze skomunikowane z innymi miejscowościami, a większość ich mieszkańców utrzymuje się z działalności pozarolniczej. Tym samym od nowego roku w Polsce jest 979 miast.
Lista nowych miast w Polsce (2023 r.)
-
Bodzanów (powiat płocki, województwo mazowieckie)
Posiadał prawa miejskie od 1351 r. Słynie z Jarmarku Norbertańskiego, odtworzonego na wzór średniowiecznych organizowanych tutaj od 1415 r.
-
Czarny Dunajec (powiat nowotarski, województwo małopolskie)
W latach 1925-1933 był gminą miejską, jednak prawa te utracił w wyniku zmiany ustroju samorządu terytorialnego. W 2016 r. nadano statut dla Obszaru Ochrony Uzdrowiskowej Czarny Dunajec. Znajduje się tutaj polodowcowe torfowisko Baligówka (jeszcze w połowie XX w. wydobycie na skalę przemysłową), obecnie będące pod ochroną (Natura 2000).
-
Dąbrowice (powiat kutnowski, województwo łódzkie)
Pierwotnie uzyskały lokację przed 1455 r., jednak w 1870 r., w związku z powstaniem styczniowym, zostały zdegradowane. Charakterystycznym miejscem jest Stary Rynek otoczony zabudową drewnianą z II poł. XIX w.
-
Jastrząb (powiat szydłowiecki, województwo mazowieckie)
W tym roku obchodził 600-lecie istnienia. Skąd taka nazwa? Wersje są dwie. Zgodnie z pierwszą, bardziej prawdopodobną, wywodzi się od nazwiska właściciela Wojciecha Jastrzębca, który lokował wieś w 1422 r. Miejscowa legenda mówi też o tym, że zaatakowanego przez myszy wójta miał uratować właśnie jastrząb.
-
Jadów (powiat wołomiński, województwo mazowieckie)
Miastem był już w latach 1823-1869. Charakterystycznym punktem jest rynek, jeden z największych w okolicy. Popularne miejsce to Muzeum Rodu Jadów.
-
Jeżów (powiat brzeziński, województwo łódzkie)
Pierwsze wzmianki pochodzą już z 1138 r. W latach 1334-1870 był miastem zakonu benedyktynów (do czasu jego likwidacji przez Prusy). Najważniejszy zabytek to zespół klasztorny – z kościołem, którego początki sięgają XII w., oraz z zabudowaniami z XVI-XX w.
-
Książ Wielki (powiat miechowski, województwo małopolskie)
Pierwsze wzmianki znajdują się w zapiskach klasztoru cystersów z 1120 r. Potwierdzone prawa miejskie przez królową Jadwigę pochodzą z 1385 r., choć są źródła mówiące o tym, że przywilej lokacyjny był uzyskany jeszcze przed 1381 r. Znane zabytki to m.in. dwa kościoły z XIV w.
-
Latowicz (powiat miński, województwo mazowieckie)
Prawa miejskie uzyskał w 1423 r. (pierwsze wzmianki z XIII w.). W czasach świetności miasto było uposażeniami polskich królowych, jak Bona czy Anna Jagiellonka.
-
Łopuszno (powiat kielecki, województwo świętokrzyskie)
Wizytówką jest zabytkowy pałac z przełomu XIX i XX w., niegdyś rezydencja rodowa Dobieckich (właścicieli Łopuszna). Od ponad 40 lat odbywają się w miejscowości Międzynarodowe Plenery Malarskie.
-
Miasteczko Krajeńskie (powiat pilski, województwo wielkopolskie)
Już kiedyś było miastem, lokację uzyskało przed 1457 r., a zdegradowane zostało 1 stycznia 1973 r. Centrum stanowi tam Plac Wolności.
-
Miękinia (powiat średzki, województwo dolnośląskie)
Pierwsze zapisy o miejscowości pochodzą już z 1305 r. W 2001 r. założono tutaj największą wówczas w Polsce winnicę (z 40 odmianami winorośli). W okolicy znajduje się Szubieniczne Wzgórze z wieżą obserwacyjną oraz rezerwat przyrody Zabór.
-
Piekoszów (powiat kielecki, województwo świętokrzyskie)
Zabudowa skoncentrowana jest przy drogach krajowych, co ułatwia podróżowanie do niedalekich Kielc. W Piekoszowie praktycznie nie ma działalności rolniczej.
-
Rozprza (powiat piotrkowski, województwo łódzkie)
Pierwsza wzmianka pochodzi już z 1065 r. z dokumentu wystawionego przez księcia Bolesława Szczodrego. W miejscowości znajdują się m.in. XVIII-wieczny kościół, a na terenie gminy bunkry z czasów II wojny światowej;
-
Ujazd (powiat tomaszowski, województwo łódzkie)
Pierwsze źródła o miejscowości jako włości rycerskiej pochodzą z 1283 r., a w latach 1428-1870 Ujazd był już miastem (przywilej wydał król Władysław Jagiełło). Znajduje się tutaj np. pałac Ostrowskiego z parkiem (14 ha powierzchni) z 1812 r.
-
Włodowice (powiat zawierciański, województwo śląskie)
Główną atrakcją turystyczną są ruiny pałacu zbudowanego w latach 1669-1681. Prawa miejskie uzyskano już w XIV w., ale utracono w 1870 r. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1220 r.
Od 1 stycznia 2023 r. na mapie Polski pojawią się nowe miasta
Miękinia
Jeżów
Dąbrowice
Rozprza
Ujazd
Książ Wielki
Czarny Dunajec
Latowicz
Bodzanów
Jastrząb
Jadów
Włodowice
Łopuszno
Piekoszów
Miasteczko Krajeńskie
Więcej https://t.co/MMDx11bIjU pic.twitter.com/GPlxtOPQoK
Przeczytaj także: Największe miasta w Polsce 2022 – ranking
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.