Jak poinformowała spółka Gaz-System gazowy system przesyłowy pracuje stabilnie mimo braku dostaw z Rosji i trwającej wojnie w Ukrainie. W 2022 r. utrzymano szybkie tempo obsługi statków i cystern w terminalu LNG w Świnoujściu, uruchomiono przesył gazu ziemnego przez interkonektory z Litwą i Słowacją, a Baltic Pipe działa z wykorzystaniem pełnej przepustowości.
Mimo braku dostaw z Rosji, gazu ziemnego w Polsce nie brakuje. Fot. Gaz-System
W 2002 r. Gaz-System, uwzględniając podziemne magazyny gazu ziemnego, przesłał niemal 19 mld m3 paliwa. Do terminalu LNG w Świnoujściu przypłynęło 58 metanowców – realizowano prawie pięć dostaw miesięcznie. W latach 2020 i 2021 obsługiwano rocznie po 35 jednostek. W 2023 r. pierwszy ładunek gazu skroplonego LNG przypłynął już 6 stycznia, a do końca roku zaplanowano ponad 60 dostaw. Na przełomie 2023 i 2024 r. zakończy się kolejny etap rozbudowy gazoportu.
Spółka podaje, że brak zagrożeń związanych z niedoborem gazu i stabilna praca systemu wynikają przede wszystkim z zakończenia w 2022 r. kluczowych dla bezpieczeństwa energetycznego kraju inwestycji. To uruchomienie połączenia z Danią (Baltic Pipe), interkonektorów z Litwą oraz Słowacją, korytarza północ-południe, a także sfinalizowanie I etapu rozbudowy terminalu LNG.
Łączna długość gazociągów eksploatowanych przez Gaz-System aktualnie przekracza 11,8 tys. km, z czego prawie 1000 km oddano do użytku w 2022 r.
Przeczytaj także: Rosyjski gaz ma nowy rynek zbytu – ukończono przełomowy tunel
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.