Jednym z kluczowych projektów rosyjskiej branży energetycznej jest budowa gazociągu mającego dostarczać rosyjski gaz ziemny do Chin trasą wschodnią. Głównym punktem projektu był ponad 10 kilometrowy tunel przesyłowy pod rzeką Jangcy, którego budowę ukończono w grudniu 2022 r.
Rosja chce sprzedawać gaz ziemny do Chin. Fot. Adobe Stock
- Rosja chce zwiększyć dostawy gazu ziemnego do Chin za pośrednictwem gazociągów Siła Syberii oraz Siła Syberii II
- Ukończony niedawno tunel przesyłowy pod rzeką Jangcy był punktem krytycznym energetycznej inwestycji obu państw
- Tunel ma ponad 10 km długości i wybudowano go w nieco ponad 2 lata
Przełomowy projekt rurociągu zbudowanego w ramach współpracy między Chinami i Rosją umożliwi dostawy gazu ziemnego z Rosji pod rzeką Jangcy do Szanghaju w Chinach, kładąc solidny fundament pod ukończenie ogromnego rosyjsko-chińskiego projektu współpracy energetycznej. Przewiduje on wykonanie rurociągu, który ma zaczynać się na rosyjskiej wyspie Sachalin, a kończyć w północnej prowincji Heilongjiang.
Siła Syberii (Wikimedia Commons, Khu'hamgaba Kitap CC Wikimedia)
Budowa najważniejszego tunelu pod rzeką Jangcy, który jest również kluczowym punktem dla gazociągu, została ukończona zaledwie w ciągu 28 miesięcy. Tunelem o długości ponad 10 km biegną trzy nitki o średnicy około 140 cm każdy. Chiński rząd chwali się, iż jest to najdłuższy i najgłębiej zakopany tunel przesyłowy na świecie.
Na razie oddano do użytku odcinek północny i środkowy. Cały rurociąg ma zostać ukończony i oddany do użytku do 2025 roku. Będzie miał długość ponad 8000 km, z czego 3000 km znajduje się na terytorium Rosji, a 5111 km w Chinach. Dwie części gazociągu po stronie chińskiej zostały już oddane do użytku i uruchomione.
Wielka energetyczna przyjaźń Rosji z Chinami
Cały rurociąg będzie transportował rocznie 38 miliardów metrów sześciennych rosyjskiego gazu ziemnego do Chin. Pracę rozpocząć ma od 2024 roku w ramach 30-letniej umowy energetycznej o wartości 400 miliardów dolarów podpisanej między rosyjskim państwowym gigantem gazowym Gazpromem a China National Petroleum Corp. Co znamienne, kontrakt podpisany w 2014 r. państwa renegocjowały na początku lutego 2022 roku, a więc tuż przed rosyjską inwazją na Ukrainę.
Według Lin Boqiang, dyrektora Chińskiego Centrum Badań nad Ekonomią Energii na Uniwersytecie Xiamen, zakończenie projektu i jego pełna eksploatacja wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Chin w obliczu rosnących cen gazu na całym świecie.
Kto korzysta z wojny na Ukrainie?
Projekt stanowi udany przykład obopólnych korzyści i korzystnej dla wszystkich współpracy międzynarodowej, łącząc zalety obfitych zasobów Rosji z ogromnym rynkiem Chin – powiedział Lin, dodając, że „kryzys” na Ukrainie przyniósł więcej możliwości współpracy chińsko-rosyjskiej w przyszłości, gdy Pekin podejmie wysiłki w celu optymalizacji krajowych struktur zużycia energii.
Przeczytaj także: W Chinach powstała najmocniejsza turbina wiatrowa o mocy 18 MW
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.