• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Trzebinia. 24 zapadliska w półtora roku. Wyniki badań gruntu

Opublikowano: 16-02-2023 Źródło: SRK

Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK) zaprezentowała wyniki badań gruntu w Trzebini (woj. małopolskie), gdzie nasiliło się powstawanie deformacji nieciągłych, czyli tzw. zapadlisk.


Zapadlisko w Trzebini. Fot. SRK Zapadlisko w Trzebini. Fot. SRK
  • Tereny zagrożone zapadliskami obejmują 279,2 ha
  • Obszary potencjalnie zagrożone to łącznie 28,7 ha
  • Zakres badań wykonanych georadarem spektralnym wyniósł 42,7 km

Zapadliska w Trzebini. Badania georadarem i mikrograwimetryczne

Zapadliska w Trzebini to szkody pogórnicze spowodowane przez dawną kopalnię węgla kamiennego Siersza. Zakład działał od połowy XIX w. do 2001 r. Na początku eksploatację prowadzono na głębokości 20-25 m, w kolejnych latach schodząc coraz niżej. W ramach likwidacji kopalni zakładano, że pozostałe po eksploatacji pustki wypełni woda. Z biegiem czasu woda zaczęła jednak podchodzić coraz bliżej powierzchni ziemi.

Teraz w ramach prezentacji wyników badań gruntu (prowadzono je głównie na obszarach zurbanizowanych) poinformowano, że powierzchnia obszaru górniczego Siersza wynosiła 40,2 km2, przy czym tereny zagrożone zapadliskami obejmują 279,2 ha, a potencjalnie zagrożone 28,7 ha. Zakres badań wykonanych georadarem spektralnym wyniósł 42,7 km na obszarze około 80 ha. Prowadzono też badania mikrograwimetryczne w rejonie powstawania zapadlisk na obszarze 15,3 ha (1636 punktów pomiarowych).

Źródło: SRK Źródło: SRK

Źródło: SRK Źródło: SRK

Zapadliska w Trzebini. Obszary zagrożone – MAPA

Źródło: SRK Źródło: SRK

Okazało się, że w strefie największego zagrożenia znajdują się obszary objęte płytką eksploatacją górniczą, czyli m.in. cmentarz parafialny, ogródki działkowe Gaj oraz stadion sportowy. W przypadku tych miejsc uznano, że działania zabezpieczające muszą zostać podjęte bezzwłocznie. Anomalii nie stwierdzono na terenie osiedla Gaj (będą jednak dodatkowe trzy otwory badawcze; tutaj nie prowadzono płytkiej eksploatacji górniczej).

Mapa zapadlisk w Trzebini

Źródło: SRK Źródło: SRK

Trzebinia. Jedno zapadlisko uległo reaktywacji

Wytypowano 11 obszarów, które powinny zostać przeznaczone do uzdatnienia gruntu. Trzy z nich znajdują się w rejonie, gdzie zlecono już prace uzdatniające podłoże (ul. Górnicza 3 i 5). Pozostałych osiem lokalizacji to łącznie 4,7 ha. Założono, że najpierw prace należy przeprowadzić na terenie cmentarza.

Poza tym w rejonie ul. Sportowej (Trentowiec) wykazano pewne anomalie, więc wykonane zostaną jeszcze badania geotechniczne. Do dalszych analiz wytypowano także południową część ul. Górniczej (4,3 ha) oraz rejon ulic 22 stycznia/Odkrywkowa/Dembowskiego.

Już wcześniej zlecono uzdatnienie terenu w dwóch obszarach Trzebini:

  • sąsiedztwo osiedla Gaj w pobliżu garaży i terenów leśnych (0,9 ha)
  • rejon ul. Górniczej 3 i 5 (0,5 ha).

Umowę z wykonawcami robót podpisano w styczniu br. Opracowano już dokumentacje techniczne i wykonano otwór badawczy w rejonie ul. Górniczej oraz badania geofizyczne w sąsiedztwie osiedla Gaj. Na najbliższe dni przewidziano transport oraz montaż węzłów technologicznych do wytwarzania i podawania mieszaniny podsadzkowej.

Z danych SRK wynika, że od sierpnia 2021 r. do 10 lutego 2023 r. na terenie Trzebini wystąpiły 24 zapadliska, w tym jedno, które uległo reaktywacji.

Przeczytaj także: Kolejne zapadlisko w Małopolsce. Tym razem w rejonie nowej obwodnicy

 

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia