Pomoc w redukowaniu ilości odpadów

Kiedy technologie recyklingu śmieci dopiero raczkowały i odzysk surowców nie był przeprowadzany na taką skalę, jak dzisiaj, odpady trafiające na wysypisko powiększały jedynie ogólną, i tak już ogromną hałdę odpadów. Zaleganie śmieci na wysypiskach stanowiło narastający problem. Niektóre surowce, takie jak tworzywa sztuczne, rozkładają się nawet setki lat. Nic więc dziwnego, że perspektywa rosnącej skali produkowanych z plastiku i innych tworzyw produktów, a także opakowań, wymuszała stworzenie bardziej efektywnego systemu gospodarowania odpadami. Efekt jest więc taki, że śmieci segregujemy wg pięciu frakcji: papier, plastik i metal, opakowania szklane, odpady bio i śmieci zmieszane. Opłata za cykliczny wywóz śmieci jest zaś uzależniona od tego, czy rzeczywiście stosujemy się do tego podziału. Wstępna segregacja ułatwia i znacznie przyspiesza proces odzyskiwania surowców. A środowisko tylko na tym zyskuje. Szacuje się, że do 2025 roku recyklingowi poddawanych ma być ponad połowa generowanych przez nas śmieci! Oznacza to więc o połowę zredukowaną ilość zalegających śmieci w porównaniu do gospodarowania śmieciami bez efektywnego odzysku surowców.

Oszczędność surowców naturalnych

Recykling umożliwia oszczędność surowców naturalnych. Jako że recyklingowanie wykorzystuje już istniejące surowce, nie trzeba od podstaw pozyskiwać ich z natury. Przykładem są kruszywa naturalne wykorzystywane w budownictwie. Mowa o kruszywach mineralnych, pochodzących ze złóż naturalnych, w tym przypadku ze skał. Może być to bazalt, granit, piaskowiec, wapień, a z kruszyw żwirowych — piasek, żwir, otoczaki. Kiedy kontener na śmieci z budowy załadowany jest czystym gruzem, pozyskiwanie kruszywa budowlanego jest najłatwiejsze. Z gruzu mieszanego czy zanieczyszczonego również można odzyskać surowce, jednak jest to proces bardziej skomplikowany, a co za tym idzie, droższy. Innym przykładem może być odzyskiwanie papieru, do którego produkcji od podstaw potrzebna jest celuloza, czyli włókna roślinne pochodzące z drzew. Odzysk papieru oszczędza drzewa. Wiele surowców, w tym papier właśnie, bywa ponadto odnawialnych wielokrotnie, czyli można przetwarzać je kilka razy bez straty ich jakości.

Zmniejszenie szkodliwego wpływu na środowisko

Utylizacja odpadów bez ich recyklingowania, czyli zwyczajne składowanie czy nawet spalanie, powoduje emisję znacznej ilości gazów cieplarnianych. Specjaliści mówią tutaj szczególnie o szkodliwym wpływie metanu i dwutlenku węgla. Zwiększenie odzysku surowców prowadzi zatem do zredukowania emisji gazów cieplarnianych. Nie bez znaczenia jest zmniejszenie ryzyka zanieczyszczenia gleby czy wód. Legalne wysypiska śmieci mają wprawdzie specjalne zabezpieczenia, aby ryzyko negatywnego wpływu na środowisko było jak najmniejsze, nie da się jednak ukryć, że odzysk surowców zdecydowanie wygrywa z sytuacją, kiedy śmieci składowane są na wysypisku przez tygodnie, lata czy nawet dekady.

Jak przyczynić się do dobroczynnego recyklingu?

Aby zwiększyć efektywność odzyskiwania surowców wtórnych, a tym samym postępować proekologicznie, należy sumiennie podchodzić do segregowania odpadów. Śmieci komunalne segregujmy jak najdokładniej się da. W przypadku śmieci niebezpiecznych, oddawajmy je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, gdzie zostaną odpowiednio zabezpieczone. W przypadku przeprowadzenia remontu w mieszkaniu, skontaktujmy się z lokalną firmą oferującą wywóz odpadów — pod żadnym pozorem nie umieszczajmy tego rodzaju śmieci w kubłach na śmieci bytowe ani nie utylizujmy w sposób nielegalny.

Podsumowując, recykling jest ważny z kilku powodów. Po pierwsze, pomaga zmniejszyć ilość śmieci w otoczeniu. Im więcej surowców będzie przetwarzanych, tym mnie miejsca śmieci będą zajmować na wysypiskach. Po drugie, recykling przyczynia się do oszczędności surowców naturalnych, ponieważ pozwala na ponowne wykorzystanie już istniejących zasobów. W ten sposób zmniejsza się potrzeba pozyskiwania nowych surowców, co jest korzystne dla środowiska naturalnego. Zmniejsza również ilość odpadów spalanych, co ogranicza emisję gazów szkodliwych dla zdrowia i środowiska. Ostatecznie, recykling ma pozytywny wpływ na zmniejszenie negatywnych skutków zmian klimatycznych, co jest kluczowe dla ochrony środowiska i zapewnienia zrównoważonego rozwoju i ochrony planety dla przyszłych pokoleń.