Z analiz PSH wynika, że w marcu 2023 r. w województwach zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim oraz kujawsko-pomorskim pojawią się obszary, na których zwierciadło płytkich wód podziemnych ułoży się poniżej stanu niskiego ostrzegawczego (SNO). Takie zjawiska mogą też wystąpić lokalnie w innych regionach, przede wszystkim w województwach lubuskim, mazowieckim, łódzkim, dolnośląskim i śląskim.

Lokalizacja punktów sieci obserwacyjno-badawczej wód podziemnych, dla których wykonano symulacje rozwoju sytuacji hydrogeologicznej

W przypadku zasobów wód podziemnych PSH prognozuje, że na przeważającym obszarze kraju stan rezerw zasobów zmiennych kształtować się będzie na bezpiecznym poziomie (tzw. wskaźnik Rz większy od 1), natomiast lokalnie rezerwy mogą być niższe lub obniżą się do zera, w północnej i w zachodniej części Polski.

Prognoza poziomu rezerw wód podziemnych na marzec 2023 r. według scenariusza B w odniesieniu do najniższego zaobserwowanego w wieloleciu położenia zwierciadła wód (NNG)

Zgodnie ze scenariuszem B, mniej korzystnym dla gospodarki wodnej, w marcu 2023 r. mogą występować niżówki hydrogeologiczne na znacznych terenach woj. pomorskiego, w południowej części województw zachodniopomorskiego i warmińsko-mazurskiego, północno-zachodniej części woj. kujawsko-pomorskiego oraz centralnej woj. wielkopolskiego. We wszystkich tych obszarach utrzymuje się stan zagrożenia hydrogeologicznego.

Prognoza zagrożeń wód podziemnych – występowanie niżówki hydrogeologicznej w marcu 2023 r. według scenariusza B

Niżówka w pozostałych regionach Polski może się zdarzyć jedynie lokalnie. W województwach lubuskim, mazowieckim i dolnośląskim odwołano stan zagrożenia.

Przeczytaj także: Nepal: tunel połączy dwie rzeki - korzyści dla energetyki i gospodarki wodnej