Maszyna TBM o średnicy 6,4 m drąży ponad 13 - kilometrowy tunel Headrace, aby złagodzić braki w dostawach energii oraz poprawić gospodarkę wodną w południowym Nepalu.
Mikrotunelowanie obiektu Headrace w Himalajach w Nepalu. Fot. Robbins
- Tunel jest częścią ważnego, rządowego projektu infrastrukturalnego
- Trudne warunki geologiczne Himalajów stanowią wyzwanie dla TBM
- Maszyna drąży już drugi obiekt, średnia prędkość drążenia pierwszego wyniosła 1202 m na miesiąc
W październiku 2022 roku firmy China Overseas Engineering Group i China Railway No. 2 Engineering Group uruchomiły TBM Robbins Double Shield, która ma wydrążyć 13,3 kilometrowy tunel dla jednego z flagowych projektów infrastrukturalnych nepalskiej Narodowej Komisji Planowania.
Sunkoshi Marin Diversion Multipurpose Project
Opracowywanych przez Ministerstwo Energii, Zasobów Wodnych i Nawadniania projekt przewiduję realizację transferu między zlewniami w celu przeniesienia wody z rzeki Sunkoshi do Marin Khola, dopływu rzeki Bagmati. Zgodnie z planami strumień ma zostać doprowadzony do Systemu Irygacyjnego Bagmati w celu nawodnienia dodatkowych 122 000 ha gruntów w dystryktach Rautahat, Dhanusha, Mahottari, Sarlahi i Bara.
Zakładany przepływ projektowy wynosi 77 m3/s. Ujęcie ma 12-metrową zaporę kierunkową na rzece Sunkoshi, a woda będzie przekierowana m.in. drążonym obecnie tunelem Headrace.
Koszt przedsięwzięcia to 37,2 mld NPR na irygację i 46,19 mld NPR na hydroelektryczność.
Trudne drążenie krytycznego tunelu
Tunel będzie połączony z nową elektrownią o mocy 28,6 MW na rzece Marin, której celem jest złagodzenie niedoborów energii elektrycznej w tym regionie. Płynąca nim woda będzie on również wykorzystywany do nawadniania terenów uprawnych.
Od momentu uruchomienia, TBM wydrążyła już ponad 500 m, z czego rekord 224,6 m padł w najlepszym jak dotąd tygodniu. Rekord dnia wynosi jak na razie 36,6 m.
Fot. Robbins
Tunel prowadzony jest przez skały granitowe, a przewidywane warunki geologiczne mogą obejmować strefy uskoków i obszary zalane wodą. Liu Fengfan, kierownik projektu z ramienia wykonawcy B-2/COVEC, wyjaśnił, że maszyna została dostosowana do tych warunków: tarcza ma konstrukcję stożkową, aby zmniejszyć ryzyko utknięcia w grząskim gruncie. TBM posiada możliwości nadcinania, oraz duży ciąg. Wyposażono ja także w napęd głowicy tnącej o bardzo wysokim momencie obrotowym oraz w silny ciąg pomocniczy, który można wykorzystać w grząskim gruncie lub w strefach słabych uskoków, aby zapobiec utknięciu.
Doświadczenie i ostrożność – atuty przy złych warunkach geologicznych
Przygotowaliśmy wyprzedzającą prognozę geologiczną wraz ze środkami technicznymi i sprzętem, aby poradzić sobie z nadzwyczajnymi warunkami geologicznymi. Należą do nich otwory drenażowe, cementacja przed wykopem (zarówno zwykła, jak i chemiczna) oraz inne metody oparte na naszym doświadczeniu. Kiedy dotrzemy do głównej strefy uskoku w Dhanamana Khola, będziemy działać powoli, z większą ilością wierceń sondażowych podczas przebywania w strefie uskoku – zapewnił ekspert.
Główna strefa uskokowa ma zostać osiągnięta około czerwca 2023 r.
TBM Robbins Double Shield drąży już po raz drugi
Drążenie tunelu w projekcie Bheri Babai Diversion Multipurpose Fot. Robbins
Tunel jest drugim obiektem drążonym przez maszynę. Na swoim pierwszym ponad 12-kilometrowym tunelu (w ramach Bheri Babai Diversion Multipurpose Project), TBM zakończył pracę prawie rok wcześniej ze średnią prędkością 1202 m w skali miesiąca. Podczas poprzedniego zadania, maszyna dowiodła swojej mocy i niezawodności - z powodzeniem pokonała nadzwyczajne warunki geologiczne, zwłaszcza w strefach uskoków a jej doskonała wydajność została doceniona przez wykonawców i inwestorów. Mamy do niej wiele zaufania - zapewnił kierownik projektu.
Przeczytaj także: Rosyjski gaz ma nowy rynek zbytu - ukończono przełomowy tunel [FILM]
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.