Partnerzy portalu

Nepal: tunel połączy dwie rzeki - korzyści dla energetyki i gospodarki wodnej

Opublikowano: 30-01-2023 Źródło: Robbins

Maszyna TBM o średnicy 6,4 m drąży ponad 13 - kilometrowy tunel Headrace, aby złagodzić braki w dostawach energii oraz poprawić gospodarkę wodną w południowym Nepalu.


Mikrotunelowanie obiektu Headrace w Himalajach w Nepalu. Fot. Robbins Mikrotunelowanie obiektu Headrace w Himalajach w Nepalu. Fot. Robbins
  • Tunel jest częścią ważnego, rządowego projektu infrastrukturalnego
  • Trudne warunki geologiczne Himalajów stanowią wyzwanie dla TBM
  • Maszyna drąży już drugi obiekt, średnia prędkość drążenia pierwszego wyniosła 1202 m na miesiąc

W październiku 2022 roku firmy China Overseas Engineering Group i China Railway No. 2 Engineering Group uruchomiły TBM Robbins Double Shield, która ma wydrążyć 13,3 kilometrowy tunel dla jednego z flagowych projektów infrastrukturalnych nepalskiej Narodowej Komisji Planowania.

Sunkoshi Marin Diversion Multipurpose Project 

Opracowywanych przez Ministerstwo Energii, Zasobów Wodnych i Nawadniania projekt przewiduję realizację transferu między zlewniami w celu przeniesienia wody z rzeki Sunkoshi do Marin Khola, dopływu rzeki Bagmati. Zgodnie z planami strumień ma zostać doprowadzony do Systemu Irygacyjnego Bagmati w celu nawodnienia dodatkowych 122 000 ha gruntów w dystryktach Rautahat, Dhanusha, Mahottari, Sarlahi i Bara.


Zakładany przepływ projektowy wynosi 77 m3/s. Ujęcie ma 12-metrową zaporę kierunkową na rzece Sunkoshi, a woda będzie przekierowana m.in. drążonym obecnie tunelem Headrace. 

Koszt przedsięwzięcia to 37,2 mld NPR na irygację i 46,19 mld NPR na hydroelektryczność.

Trudne drążenie krytycznego tunelu

Tunel będzie połączony z nową elektrownią o mocy 28,6 MW na rzece Marin, której celem jest złagodzenie niedoborów energii elektrycznej w tym regionie. Płynąca nim woda będzie on również wykorzystywany do nawadniania terenów uprawnych.  

Od momentu uruchomienia, TBM wydrążyła już ponad 500 m, z czego rekord 224,6 m padł w najlepszym jak dotąd tygodniu. Rekord dnia wynosi jak na razie 36,6 m.

Fot. Robbins
Fot. Robbins

Tunel prowadzony jest przez skały granitowe, a przewidywane warunki geologiczne mogą obejmować strefy uskoków i obszary zalane wodą. Liu Fengfan, kierownik projektu z ramienia wykonawcy B-2/COVEC, wyjaśnił, że maszyna została dostosowana do tych warunków: tarcza ma konstrukcję stożkową, aby zmniejszyć ryzyko utknięcia w grząskim gruncie. TBM posiada możliwości nadcinania, oraz duży ciąg. Wyposażono ja także w napęd głowicy tnącej o bardzo wysokim momencie obrotowym oraz w silny ciąg pomocniczy, który można wykorzystać w grząskim gruncie lub w strefach słabych uskoków, aby zapobiec utknięciu.

Doświadczenie i ostrożność – atuty przy złych warunkach geologicznych

Przygotowaliśmy wyprzedzającą prognozę geologiczną wraz ze środkami technicznymi i sprzętem, aby poradzić sobie z nadzwyczajnymi warunkami geologicznymi. Należą do nich otwory drenażowe, cementacja przed wykopem (zarówno zwykła, jak i chemiczna) oraz inne metody oparte na naszym doświadczeniu. Kiedy dotrzemy do głównej strefy uskoku w Dhanamana Khola, będziemy działać powoli, z większą ilością wierceń sondażowych podczas przebywania w strefie uskoku – zapewnił ekspert.

Główna strefa uskokowa ma zostać osiągnięta około czerwca 2023 r.

TBM Robbins Double Shield drąży już po raz drugi

Drążenie tunelu w projekcie Bheri Babai Diversion Multipurpose Fot. Robbins
Drążenie tunelu w projekcie Bheri Babai Diversion Multipurpose Fot. Robbins

Tunel jest drugim obiektem drążonym przez maszynę. Na swoim pierwszym ponad 12-kilometrowym tunelu (w ramach Bheri Babai Diversion Multipurpose Project), TBM zakończył pracę prawie rok wcześniej ze średnią prędkością  1202 m w skali miesiąca. Podczas poprzedniego zadania, maszyna dowiodła swojej mocy i niezawodności - z powodzeniem pokonała nadzwyczajne warunki geologiczne, zwłaszcza w strefach uskoków a jej doskonała wydajność została doceniona przez wykonawców i inwestorów. Mamy do niej wiele zaufania - zapewnił kierownik projektu.

Przeczytaj także: Rosyjski gaz ma nowy rynek zbytu - ukończono przełomowy tunel [FILM]

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia