Celem opakowania jest zabezpieczenie konkretnego towaru przed zniszczeniem, zabrudzeniem, uszkodzeniem mechanicznym czy utratą pewnych właściwości. Z tego powodu, powinno być ono dopasowane do rodzaju osłanianego wyrobu. Obecnie opakowania wytwarzane są z wielu materiałów. Najczęściej jednak do ich produkcji wykorzystuje się tworzywa sztuczne. Jakie? Podpowiadamy.
Fot. freepik.com
Opakowania z EPS i EPP
Wszechstronne zastosowanie styropianowych opakowań powoduje, że wykorzystywane są one w wielu różnych branżach. Odznaczają się z jednej strony zdolnością amortyzacji uderzeń, dlatego chętnie używane są przez przedsiębiorstwa działające w branży spedycyjnej, ale także producentów i dystrybutorów elektroniki czy sprzętu AGD i RTV. Z kolei z uwagi na niewielką wagę i izolację termiczną, którą zapewniają, stosowane są również w branży farmaceutycznej, a także gastronomicznej.
EPS, czyli polistyren ekspandowany otrzymywany jest w procesie polimeryzacji styrenu, który jak wiadomo, jest produktem ubocznym rafinacji ropy naftowej. Wyroby z tego materiału dostępne na stronie: https://www.hirsch-porozell.pl/produkty/opakowania/pojemniki-na-zywnosc/ gwarantują nie tylko utrzymanie odpowiedniej temperatury potraw podczas transportu, ale także świeżość dań.
Styropian to materiał, który nie wchłania wilgoci, dzięki czemu dodatkowo chroni produkt przed pleśnią. Dlatego opakowania z EPS i EPP wykorzystywane są nie tylko w branży gastronomicznej czy cateringowej, ale także do przewożenia dużej ilości żywności czy produktów mrożonych, na przykład lodów.
Opakowania z tworzyw sztucznych
Do produkcji opakowań z tworzyw sztucznych wykorzystuje się kilka popularnych materiałów. Takich jak na przykład HDPE, czyli polietylen o dużej gęstości, który stosowany jest na przykład do produkcji cienkościennych pojemników na wyroby mleczarskie. Z kolei LDPE, czyli polietylen o niskiej gęstości to lekki, elastyczny materiał, który znajduje zastosowanie w przypadku produkcji worków do pakowania żywności czy folii termokurczliwych. Polichlorek winylu zaś stosowany jest głównie w przemyśle ze względu na to, że zawiera substancje, które nie są obojętne dla ludzkiego organizmu. PET, czyli politereftalan etylenu służy głównie do produkcji pojemników spożywczych i butelek. Wśród popularnych materiałów wykorzystywanych do produkcji opakowań można wymienić także polipropylen, polistyren czy poliwęglan.
Obecnie dużą wagę przywiązuje się do możliwości recyklingu opakowań. Wielu producentów stawia też na produkty wykonane z naturalnych materiałów. Dlatego na popularności zyskują wyroby z drewna czy sklejki. Do transportu standardowych paczek wciąż najczęściej wykorzystuje się opakowania kartonowe.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.