Pierwszy gazowiec należący do Grupy Orlen dostarczył 70 tys. ton skroplonego gazu ziemnego (LNG) ze Stanów Zjednoczonych do terminalu LNG w Świnoujściu. Ta ilość odpowiada tygodniowemu zużyciu paliwa przez polskie gospodarstwa domowe.
Gazowiec dla Grupy Orlen. Fot. Orlen
- W 2025 r. flota gazowców będzie liczyć osiem jednostek
- Każda będzie mogła przetransportować 70 tys. ton gazu skroplonego
- Do terminalu LNG w Świnoujściu dostarczono już 22 mld m3 gazu ziemnego po regazyfikacji
Budowa gazowców w Korei Południowej
W 2023 r. realizację dostaw LNG rozpocznie także drugi gazowiec, a do końca 2025 r. flota będzie liczyć osiem takich jednostek. Zamówiła je spółka PGNiG Supply&Trading, a budowane są w stoczni w Ulsan w Korei Południowej przez firmę Hyundai Heavy Industries. Powstały już dwie, prace dla każdej z nich trwały 18 miesięcy. Statki do przewozu LNG będą obsługiwały kontrakty długoterminowe zawarte ze Stanami Zjednoczonymi, a także zamówienia jednorazowe realizowane na rynku spot.
Czarter długoterminowy
Polski koncern będzie użytkować jednostki na podstawie długoterminowej umowy czarteru podpisanej ze spółkami Knutsen OAS Shipping z Norwegii i Maran Gas Maritime z Grecji. Firmy specjalizują się w obsłudze technicznej i handlowej statków do przewozu LNG. Armatorzy będą odpowiadac za obsadę załogi i stan techniczny gazowców. PGNiG Supply&Trading obejmie kontrolę handlową nad metanowcami.
Kontrakt zawarto na 10 lat z możliwością przedłużenia. Każdy ze statków może przetransportować 70 tys. ton LNG, co odpowiada mniej więcej 100 mln m3 gazu ziemnego w stanie lotnym. Takie parametry umożliwią odbiór i dostawy także z tych terminali LNG, do których nie wpłyną największe gazowce.
Gaz z terminalu LNG w Świnoujściu pokrywa ponad 30% zapotrzebowania krajowego
Do terminalu LNG w Świnoujściu dostarczono już 22 mld m3 gazu ziemnego (po regazyfikacji). Do dzisiaj przyjęto 219 ładunków skroplonego gazu (łącznie 17,5 mln ton). 116 było z Kataru, 83 ze Stanów Zjednoczonych. LNG przypływało także z Norwegii (13), Nigerii (3), Trynidadu i Tobago (3) oraz Egiptu (1). Aktualnie paliwo w tej postaci odpowiada jednej trzeciej zapotrzebowania na gaz ziemny w Polsce. Po rozbudowie zdolności regazyfikacji świnoujskiego gazoportu do 8,3 mld m3 rocznie udział wzrośnie do 40%.
Przeczytaj także: Gaz-System – projekty wodorowe na liście unijnych priorytetów?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.