Dębogórska baza paliw w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2023 r. obsłużyła 24 tankowce, o 50% więcej niż w I kwartale 2022 r. Podobnie wyglądają statystyki transportu paliw koleją w głąb kraju. Dlatego PERN, właściciel tej bazy i Naftoportu rozbudowuje pojemności magazynowe i inwestuje w kolej. W tym roku do użytku wejdą dwa zbiorniki o pojemności po 32 tys. m3, w planach są trzy następne, każdy po 50 tys. m3.

Trwa przebudowa torów i stanowisk załadunkowych nalewni kolejowej, która umożliwi obsługę cystern o większej ładowności i usprawni logistykę. Plany rozbudowy to montaż czwartej kabiny załadunkowej w nalewni. Port Gdynia modernizuje stanowisko przeładunku paliw płynnych i pogłębia tor wodny, a PKP PLK usprawnia dostępność portowej infrastruktury kolejowej. Te inwestycje pozwolą na zwiększenie ilości produktów naftowych dostarczanych do bazy w Dębogórzu.

Naftoport w I kwartale 2023 r. obsłużył 110 tankowców, co oznacza wzrost o 30% w porówaniu z w tym samym okresem rok temu. Jednocześnie przeładowano tu o 60% więcej ropy naftowej (8,7 mln ton). Spółka podpisała też umowę na opracowanie dokumentacji projektowej rozbudowy terminalu o nowe stanowisko przeładunków ropy naftowej i produktów naftowych. Będzie to szósty obiekt i drugi dostosowany do przyjmowania wielkich zbiornikowców oceanicznych klasy VLCC.

Przeczytaj także: Rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu – nowe nabrzeże przeładunkowe