Inowrocławskie Kopalnie Soli (IKS) Solino (woj. kujawsko-pomorskie) realizują inwestycję budowy dwóch rurociągów PEHD o średnicy 630 mm i ciśnieniu roboczym 1,6 Mpa. Łączna długość instalacji wynosi 43 km. Transportowana solanka umożliwi wypompowanie zapasów ropy naftowej i paliw składowanych w podziemnych kawernach.
W kopalni soli powstają rurociągi do wytłaczania produktów naftowych. Fot. IKS Solino
Efektem budowy rurociągów ma być szybsze wytłaczanie ropy naftowej i paliw z podziemnych magazynów. Instalacje połączą kopalnię soli w Mogilnie z kopalnią soli oraz podziemnym magazynem ropy naftowej i paliw w Górze w pobliżu Inowrocławia.
Magazyn znajduje się w wyeksploatowanych kawernach solnych, podziemnych przestrzeniach powstałych po wydobyciu soli, na głębokości 300 do 350 m. Są neutralne geologicznie, dzięki czemu magazynowane produkty ropopochodne nie przedostają się przez ściany. To jedna z najbezpieczniejszych i nieingerujących w środowisko metoda składowania ropy i paliw.
Produkty z magazynów są dostarczane na powierzchnię za pomocą solanki wtłaczanej pod ziemię. Cięższa od nich wypycha substancje ropopochodne na powierzchnię, nie mieszając się z nimi. Wytłaczane ropa i paliwa za pośrednictwem rurociągów produktowych są transportowane do baz paliwowych.
IKS Solino dysponuje dwunastoma kawernami – siedmioma na ropę naftową i pięcioma na produkty paliwowe, w tym olej napędowy. Ich łączna pojemność przekracza 6 mln m3. Spółka jest własnością Grupy Orlen. Produkuje sól dla różnych zastosowań oraz solankę na potrzeby przemysłu, m.in. sodowego i chemicznego.
Przeczytaj także: Opolskie – tłocznia gazu w Kędzierzynie-Koźlu będzie rozbudowana
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.