• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Jak oceniać stan techniczny infrastruktury podziemnej?

Opublikowano: 17-05-2023 Źródło: inzynieria.com

W dniach 13–15 czerwca 2023 r. w Tomaszowicach pod Krakowem odbędzie się XXI Międzynarodowa Konferencja, Wystawa i Pokazy Technologii Inżynieria Bezwykopowa. Jednym z prelegentów będzie dr hab. inż. Paweł Popielski, profesor Politechniki Warszawskiej, który omówi wybrane metody dokumentowania i oceny stanu technicznego infrastruktury podziemnej.


Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Numeryczna analiza eliminuje czynnik ludzki

Dr hab. inż. Paweł Popielski przedstawi nowoczesne metody dokumentowania i oceny stanu technicznego infrastruktury podziemnej. Omówi metody pozwalające na udokumentowanie aktualnej geometrii ścian infrastruktury podziemnej, jak również detekcji przecieków lub lokalizacji uszkodzeń konstrukcji. Zaletą prowadzenia pomiarów za pomocą urządzeń automatycznych i cyfrowego zapisu obrazu jest stworzenie numerycznego modelu wewnętrznej powierzchni kolektora lub rurociągu.

Takie rozwiązanie daje możliwość dokonania automatycznego porównania ewentualnych zmian pomiędzy poszczególnymi pomiarami. W trakcie analizy można dokonać wskazania obszarów o różnicach w geometrii większych niż dopuszczalne do przeprowadzenia dalszych analiz. Przeprowadzenie numerycznej analizy eliminuje czynnik ludzki subiektywnej oceny zmian.

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

W prezentacji zostaną przedstawione możliwości i ograniczania poszczególnych metod oraz możliwości wykorzystaniu ich wyników w dokumentowaniu i ocenie stanu oraz projektowaniu ewentualnych napraw i modernizacji. Ma to szczególne znaczenie na odcinkach infrastruktury krytycznej w terenach zurbanizowanych, a także na terenach występowania szkód górniczych.

Ekspert z wieloletnim doświadczeniem

Dr hab. inż. Paweł Popielski jest profesorem Politechniki Warszawskiej, hydrotechnikiem. Ukończył Politechnikę Warszawską w specjalności budownictwo hydrotechniczne. Od roku 2014 pełni funkcję kierownika Zakładu Budownictwa Wodnego i Hydrauliki, do roku 2016 był dyrektorem Centrum Analiz Geo i Hydrotechnicznych Instytutu Badań Stosowanych PW.

dr hab. inż. Paweł Popielski, prof. PW, Politechnika Warszawska. XVIII Międzynarodowa Konferencja, Wystawa i Pokazy Technologii. Fot. Quality Studio dr hab. inż. Paweł Popielski, prof. PW, Politechnika Warszawska. XVIII Międzynarodowa Konferencja, Wystawa i Pokazy Technologii. Fot. Quality Studio

Zawodowo pracuje nad zastosowaniem zaawansowanych symulacji numerycznych w problemach geotechniki, hydrotechniki i inżynierii środowiska; oceną stanu technicznego obiektów na podstawie prowadzonego monitoringu i zgodności danych pomiarowych z wynikami modelowania matematycznego; analizą oddziaływań głębokich posadowień na obiekty budowlane i wodę gruntową w środowisku zurbanizowanym oraz ustalaniem wartości granicznych dla prowadzonego monitoringu; weryfikacją parametrów przyjmowanych w modelowaniu matematycznym; wykorzystaniem nowoczesnych metod pomiarowych (np. skaning laserowy, termomonitoring) do generacji danych i weryfikacji wyników modelowania matematycznego; uwzględnianiem w obliczeniach i analizie dotyczącej bezpieczeństwa obiektów budowlanych zmian w stosunkach wód gruntowych i zjawisk zachodzących w gruncie, a spowodowanych przez filtrującą wodę (erozja, sufozja, kolmatacja). Jest współorganizatorem i wykonawcą pierwszych w Polsce pomiarów szczelności ścian szczelinowych z wykorzystaniem metody termomonitoringu.

Inżynieria Bezwykopowa - WIEDZA, BIZNES, ATRAKCJE

XXI Międzynarodowa Konferencja, Wystawa i Pokazy Technologii „Inżynieria Bezwykopowa” odbędzie się w dniach 13–15 czerwca 2023 r. w podkrakowskich Tomaszowicach, a także online poprzez serwis akademia.inzynieria.com.

Konferencja rozpocznie się od warsztatów. Wykłady uznanych ekspertów odbędą się w ramach trzech sesji. Poza tym będzie można obejrzeć pokazy technologii na żywo, a jedna z planowanych atrakcji to spotkanie z cenionym dziennikarzem Marcinem Prokopem. Tradycyjnie kulminacyjnym momentem będzie rozdanie TYTANÓW, czyli branżowych nagród.

Program, prelegenci, atrakcje – wszystkie szczegóły dotyczące konferencji znajdziesz TUTAJ.

ZAREJESTRUJ SIĘ i weź udział w dorocznym święcie branży bezwykopowej o zasięgu międzynarodowym.

Przeczytaj także: Nowe regulacje wymuszają inwestycje w sektor wod-kan

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!