W dniach 13–15 czerwca 2023 r. w Tomaszowicach pod Krakowem odbędzie się XXI Międzynarodowa Konferencja, Wystawa i Pokazy Technologii „Inżynieria Bezwykopowa”. Jednym z prelegentów będzie dr inż. Florian Piechurski z Politechniki Śląskiej, który dokona porównania kosztów budowy sieci gazowych niskiego i średniego ciśnienia różnymi metodami.
Fot. Adobe Stock
Metody bezwykopowe są bardziej opłacalne od tradycyjnych
Dr inż. Florian Piechurski w swoim wystąpieniu przedstawi analizy porównania kosztów wykonania sieci gazowych dla czterech inwestycji metodą wykopową i bezwykopową. Z analiz tych wynika, że dla większości metoda przewiertowa jest wyborem bardziej atrakcyjnym pod względem ekonomicznym. Całkowite koszty wykonania sieci gazowych metodą bezwykopową w 3/4 analizowanych przypadków są niższe i stanowią 83% ÷ 90% kosztów wykonania metodą wykopową. W jednym z przypadków koszty wykonania metodą wykopu otwartego są niższe i stanowią 98% kosztów wykonania metodą przewiertową.
Układanie gazociągu metodą wykopową. Fot. Adobe Stock
Przy analizie prac montażowych, w metodzie bezwykopowej duży udział w kosztach stanowi wykonanie przewiertów i przecisków, co niejednokrotnie może przewyższać koszt wykonania wykopów – zwłaszcza przy dużych średnicach sieci.
Aby pod względem ekonomicznym ocenić dany projekt budowy sieci gazowej oraz dobrać odpowiednią metodę wykonania, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Są to m.in. rodzaj gruntu występujący na danym obszarze, głębokość występowania wód gruntowych, mnogość infrastruktury podziemnej, nawierzchnia występująca na trasie sieci oraz średnica rurociągu wiążąca się z ceną wykonania przewiertów. Do każdego projektu należy podchodzić indywidualnie.
Naukowiec z wieloletnim doświadczeniem
Dr inż. Florian Piechurski od 1 października 1980 r. pracuje jako nauczyciel akademicki na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej jako asystent, adiunkt i obecnie jako docent.
Florian Piechurski na Konferencji Inżynieria Bezwykopowa 2017 r. Fot. Quality Studio
Posiada uprawnienia do projektowania i kierowania robotami budowlanymi w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych bez ograniczeń. Jest autorem i współautorem 400 publikacji naukowych i technicznych, promotorem 120 prac dyplomowych magisterskich oraz 160 prac dyplomowych inżynierskich. Współpracował w ramach 64 projektów instalacji basenowych w zakresie instalacji wody basenowej i wentylacji, 124 projektów instalacji wod-kan oraz 68 projektów sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.
Inżynieria Bezwykopowa - WIEDZA, BIZNES, ATRAKCJE
XXI Międzynarodowa Konferencja, Wystawa i Pokazy Technologii „Inżynieria Bezwykopowa” odbędzie się w dniach 13–15 czerwca 2023 r. w podkrakowskich Tomaszowicach, a także online poprzez serwis akademia.inzynieria.com.
Konferencja rozpocznie się od warsztatów. Wykłady uznanych ekspertów odbędą się w ramach trzech sesji. Poza tym będzie można obejrzeć pokazy technologii na żywo, a jedna z planowanych atrakcji to spotkanie z cenionym dziennikarzem Marcinem Prokopem. Tradycyjnie kulminacyjnym momentem będzie rozdanie TYTANÓW, czyli branżowych nagród.
Program, prelegenci, atrakcje – wszystkie szczegóły dotyczące konferencji znajdziesz TUTAJ.
ZAREJESTRUJ SIĘ i weź udział w dorocznym święcie branży bezwykopowej o zasięgu międzynarodowym.
Przeczytaj także: Statystyka największych projektów HDD w historii
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.