Po etapie projektowania rozpoczęła się budowa obwodnicy Chełma (woj. lubelskie) w ciągu drogi ekspresowej S12. Licząca ponad 13 km trasa zostanie przekazana kierowcom w 2025 r. To pierwszy odcinek między Lublinem a granicą w Dorohusku, który wszedł w etap robót w terenie.
Droga ekspresowa S12. Rozpoczęcie budowy obwodnicy Chełma. Fot. GDDKiA
- Na obwodnicy Chełma będą cztery węzły i 17 obiektów inżynieryjnych
- Zostanie wykonanych 900 tys. m3 nasypów i 1 mln m3 wykopów
- Roboty pochłoną 20 tys. ton stali oraz 13 tys. m3 betonu
Droga ekspresowa S12 – 17 obiektów inżynieryjnych
Budowa obejmuje wykonanie liczącej 13,5 km obwodnicy z czterema węzłami drogowymi (Chełm Zachód, Chełm Północ, Chełm Okszów, Chełm Wschód). Przewidziano 17 obiektów inżynieryjnych, w tym dwa mosty w ciągu drogi ekspresowej i 11 przejść dla zwierząt. Powstaną obwód utrzymania trasy, szosy do obsługi ruchu lokalnego, zostaną zamontowane urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Droga ekspresowa S12 – przebieg obwodnicy Chełma
Droga ekspresowa S12 pobiegnie nowym śladem i ominie Chełm od strony północnej. Z DK 12 od strony Piask wjedzie się na nią pomiędzy Stołpiem i Janowem, na węźle Chełm Zachód. Drugi (Chełm Północ) znajdzie się w sąsiedztwie Horodyszczy (tu będzie obwód utrzymania drogi). Dalej trasa zostanie poprowadzona nad rzeką Uherką i ominie Okszów, w którego okolicy powstanie węzeł. Za tą miejscowością obwodnica przekroczy linię kolejową nr 81 Chełm–Włodawa. Koniec zaplanowano za węzłem Chełm Wschód na połączeni z DK12 w Kolonii Antonin.
Źródło: GDDKiA
Roboty będą wymagały wykonania 900 tys. m3 nasypów i 1 mln m3 wykopów, pochłoną 20 tys. ton stali oraz 13 tys. m3 betonu. Ułożonych zostanie 630 tys. ton masy bitumicznej. Zaplanowano 20 km szos poprzecznych i obsługujących tereny sąsiadujące z drogą ekspresową.
Wykonawcą robót o wartości 442 mln zł jest firma Strabag (kontrakt podpisano w czerwcu 2021 r.). Spółka po zakończeniu zadania uzyska pozwolenie na użytkowanie. W harmonogramie to 2025 r.
Droga ekspresowa S12 od Piasków do granicy z Ukrainą
Droga ekspresowa S12 między Piaskami a przejściem granicznym w Ukrainą w Dorohusku będzie liczyć 75 km. Powstanie w nowym śladzie prowadzącym głównie przez tereny rolnicze, ominie tereny cenne przyrodniczo i gęsto zabudowane. Dla odcinków między Piaskami i Dorohuczą, Dorohuczą i Chełmem oraz Chełmem a Dorohuskiem trwają prace projektowe. Ich budowę zaplanowano na lata 2024–2027. Przebieg fragmentu Pełczyn–Chojno Nowe Drugie będzie opracowany ponownie z powodu stwierdzenia odpadów przemysłowych pod warstwą ziemi na wcześniej planowanej trasie. W przygotowaniu jest dokumentacja projektowa.
W przypadku odcinka drogi ekspresowej Chełm–Dorohusk zostaną wybudowane dodatkowo drogi obsługujące przejście graniczne z Ukrainą w Dorohusku i do planowanego terminalu samochodowego (to 2,5 km trasy od Okop w kierunku granicy po obu stronach jezdni). Tę inwestycję sfinansuje wojewoda lubelski.
Kalendarium inwestycji
- 31 marca 2010 r. – złożenie wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz o ustalenie zakresu raportu transgranicznego oddziaływania na środowisko
- 14 grudnia 2015 r. – wydanie przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Lublinie decyzji środowiskowej dla wariantu rekomendowanego
- 31 sierpnia 2018 r. – podpisanie umowy na opracowanie szczegółowej koncepcji programowej (wykonawca: Mosty Katowice, wartość 3,1 mln zł)
- 15 grudnia 2020 r. – ogłoszenie przetargu na projekt i budowę obwodnicy Chełma
- 16 kwietnia 2021 r. – wybór najkorzystniejszej oferty (wykonawca: Strabag, wartość: ok. 442 mln zł)
- 14 czerwca 2021 r. – podpisanie umowy z wykonawcą na realizację inwestycji w formule projektuj i buduj
- 14 kwietnia 2022 r. – złożenie wniosku o wydanie decyzji ZRID
- 17 maja 2023 r. – wydanie decyzję ZRID
- 3 lipca 2023 – oficjalne rozpoczęcie budowy
Droga ekspresowa S12 w przyszłości połączy autostradę A1 w woj. łódzkim, przez woj. mazowieckie i lubelskie, z przejściem granicznym z Ukrainą w Dorohusku. Będzie liczyć około 315 km, w użytkowaniu jest 93,3 km.
Przeczytaj także: Droga ekspresowa S17 – Wschodnia Obwodnica Warszawy wciąż w sądzie
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.