Naftoport z Grupy PERN w I półroczu 2023 r. miał rekordowe obroty. Wynika to ze zmiany kierunków dostaw ropy naftowej i paliw. Przeładowano prawie 18 mln ton, o dwie trzecie więcej niż w tym okresie w 2022 r. Wynik był lepszy niż w całym roku 2019, kiedy po wstrzymaniu tłoczenia rurociągiem „Przyjaźń” z powodu kryzysu chlorkowego przez 46 dni realizowano tylko morskie dostawy.
Tankowiec. Fot. Naftoport
W I półroczu 2023 r. Naftoport przyjął 222 tankowce. W tym czasie w ubiegłym roku było ich 163. Przeładunki wyniosły 18 mln ton ropy naftowej i paliw, wzrosły o dwie trzecie. Terminal działa na maksymalnych obrotach, trwają prace służące jego rozbudowie o kolejne stanowisko do obsługi największych tankowców. W tej sprawie podpisano umowę na wykonanie dokumentacji projektowej.
W terminalu powstanie szóste stanowisko przeładunkowe i jednocześnie drugie do przyjmowania wielkich zbiornikowców oceanicznych klasy VLCC (ponad 300 m długości, do 60 m szerokości, przy zanurzeniu do 15 m). Przewożą one 180 tys. ton ładunku, co przekłada się na możliwość przyjęcia 9 mln ton ropy i paliw rocznie.
Projekt stanowiska realizuje firma PPBH Aquaprojekt z 30-letnim doświadczeniem w inwestycjach portowych. Opracowanie dokumentacji i realizacja całego przedsięwzięcia jest prowadzona przy współudziale Zarządu Portu Morskiego Gdańsk.
Przeczytaj także: Orlen kupi od BP 6 mln ton ropy z norweskich złóż
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.