Zdecydowałeś się na budowę domku letniskowego z drewna? Z pewnością nie możesz doczekać się wyboru projektu, wyposażenia i elementów ozdobnych. Najpierw powinieneś jednak rozważyć kwestię odpowiedniego budulca. Jakie drewno na domek letniskowy wybrać? Dowiesz się, czytając poniższy artykuł, zapraszamy!
Fot. Drewnolandia
Domek letniskowy z drewna – o czym warto pamiętać?
Zanim odpowiemy na postawione w tytule pytanie, zastanówmy się, jakie kryteria wziąć pod uwagę, decydując się na ten lub inny rodzaj drewna. Na pewno zależy Ci na tym, by konstrukcja przetrwała wiele lat i zachowywała przez ten czas pełnię swoich walorów estetycznych.
Przyjrzyj się zatem zarówno gatunkowi drzewa, jak i metodom wykorzystywanym przy jego obróbce. Nie bez znaczenia będzie także lokalizacja Twojego wymarzonego domku letniskowego z drewna. Zaplanuj wielkość budowli, a także budżet, jaki na nią przeznaczysz. Jedno jest pewne – na jakości surowca budulcowego zdecydowanie nie warto oszczędzać.
W końcu ściany tego domku będą gościć Cię latami, nie chcesz więc doświadczyć ich pękania, wypaczania, gromadzenia się wilgoci i szkodników. Potencjalne naprawy lub wymiany feralnego surowca mogą być znacznie bardziej kosztowne niż zakup dobrej jakości drewna.
Jakie drewno na domek letniskowy sprawdzi się najlepiej?
Chociaż wybór gatunku drzewa jest w dużej mierze kwestią gustu, to niektóre z nich są szczególnie polecane przez specjalistów przy budowie domków letniskowych. Wśród nich warte wymienienia są:
- sosna – dość miękkie drewno, które dobrze utrzymuje swój naturalny kolor i świetnie poddaje się impregnacji. Z tego powodu sosna jest popularna przy konstrukcji okien, drzwi, podłóg i elementów wykończenia;
- świerk – drewno odporne na czynniki zewnętrzne, zachowuje swoje właściwości przez lata. Specyficzna struktura drewna czyni je także atrakcyjnym ze względów estetycznych;
- modrzew – trudniejsze w obróbce, twarde i wytrzymałe drewno, które ma mimo wszystko swój unikatowy charakter. Jest popularne przy budowie schodów lub elewacji;
- jodła – giętka i wytrzymała, czym nadrabia braki pod względem wizualnym. Dobry wybór do budowy ważnych elementów konstrukcyjnych.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by łączyć ze sobą gatunki drzew i tworzyć unikalne kompozycje. Pamiętaj też, że jeśli zechcesz zbudować domek letniskowy z drewna nad jeziorem, rzeką lub morzem, to do zewnętrznych jego elementów wybierz raczej gatunek odporny na wilgoć taki, jak np. modrzew.
Łącząc technologię z naturą – najlepsze typy drewna do budowy domku letniskowego
Dobór gatunku drewna mamy już za sobą. Jednakże technika obróbki wykorzystana przez producenta również powinna grać pierwsze skrzypce, jeśli chodzi o kryteria naszego wyboru. Z pewnością surowiec musi zostać odpowiednio wysuszony – poprawia to jego wytrzymałość, zapobiega gniciu, eliminuje grzyby, pleśń i szkodniki. Tradycyjnie na ten proces poświęcano kilka lat samoistnego suszenia się, jednak nowoczesnym i przynoszącym lepsze efekty sposobem jest suszenie komorowe. Metoda ta zyskuje na popularności zwłaszcza w chłodnych regionach takich jak Kanada czy Skandynawia.
Zastanawiając się, jakie drewno na domek letniskowy sprawdzi się najlepiej, warto rozważyć wykorzystanie typów konstrukcyjnych o potwierdzonej testami jakości. Poniżej przedstawiamy kilka z takich rodzajów – każdy z nich o coraz bardziej zaawansowanej strukturze.
Drewno lite C24
Jest to standard budowlany, który stanowi minimum, w jakie należy mierzyć przy budowie domku letniskowego. Na pierwszy rzut oka nie różni się ono od świeżo ściętego i wstępnie obrobionego drewna. W istocie jest to w pełni naturalny surowiec, który posiada nieznaczne defekty, ale przeszedł surową weryfikację jakości. Zachowuje giętkość, wytrzymałość i przyjemną dla oka prezencję.
W obrębie tego typu wyszczególnić należy C24 w klasie wizualnej, czyli drewno, które zostało poddane jeszcze bardziej restrykcyjnym kontrolom jakości. Jest to nadal to samo naturalne drewno, lecz wyselekcjonowane pod kątem występowania niedoskonałości – tutaj nie ma na nie żadnego miejsca. Domek letniskowy wykonany z takiego budulca będzie nie tylko świetnie wyglądał, ale też znacznie lepiej zniesie upływ lat.
Drewno KVH
Jest to klasa drewna udoskonalonego przez mechaniczne łączenie i usuwanie naturalnych wad. Co ciekawe, powstaje ono z partii drewna, które nie przeszły selekcji do typu C24. Efekt końcowy przewyższa poprzednika zwłaszcza pod względem izolacji termicznej, z tego względu znajduje zastosowanie w kluczowych elementach domków letniskowych.
Drewno BSH
Ten rodzaj drewna powstaje w analogiczny sposób do typu KVH, jednak mamy do czynienia z większą liczbą łączeń mechanicznych i klejeniem warstwowym elementów. Dzięki temu otrzymujemy najwyższej klasy materiał budowlany, który jest całkowicie odporny na pękanie wywołane starzeniem się drewna. Przewyższa pod tym względem klasyczne lite drewno.
Mamy nadzieję, że dzięki tej lekturze wybór odpowiedniego drewna do budowy lub zakupu domku letniskowego będzie dla Ciebie znacznie łatwiejszy!
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.