• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Powodzie – inne niż kiedyś, lecz wciąż groźne

Powodzie – inne niż kiedyś, lecz wciąż groźne


Opublikowano: 31-07-2023 Źródło: inzynieria.com

Radosław Radoń, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie opowie o retencji polderowej w regionie wodnym Górnej Wisły. Wystąpienie odbędzie się w ramach II Kongresu Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej #GWiOP2023, który odbędzie się w dniach 6-8 września w Krakowie.


Wisła. Fot. Adobe Stock Wisła. Fot. Adobe Stock

W ciągu trzech dni kongresu uczestnicy wezmą udział w licznych prelekcjach, panelach dyskusyjnych, warsztatach praktycznych oraz wystawie branżowej. Wydarzenie jest platformą wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy uznanymi autorytetami naukowymi, doświadczonymi wykonawcami i producentami oraz otwartymi na współpracę inwestorami. Poza merytorycznymi sesjami technicznymi organizatorzy przewidzieli też czas i miejsce na kuluarowe rozmowy i nawiązywanie relacji biznesowych. 

Realne ryzyko, któremu trzeba mądrze przeciwdziałać

Ocieplanie się klimatu nie oddaliło niebezpieczeństwa powodzi. To groźne zjawisko zmieniło jedynie swoją charakterystykę. Czynnikiem sprzyjającym powstawaniu powodzi nie są już, jak dawniej, głównie wiosenne roztopy i jesienne ulewy. Zagrożenie powodują teraz nawalne deszcze, występujące także w środku lata. Szczególnie groźny charakter przybiera ono na terenach górskich i podgórskich. Średnioroczne straty powodziowe w obszarze dorzecza Górnej Wisły są najwyższe w kraju

Powódź błyskawiczna. Fot. Wody Polskie / facebook Powódź błyskawiczna. Fot. Wody Polskie / facebook

Dlatego Wody Polskie w Krakowie realizują duży projekt ochrony przeciwpowodziowej doliny rzeki Wisły między Oświęcimiem a Zawichostem – o jego wdrożeniu i postępach opowie Radosław Radoń, niedawno mianowany dyrektor PGW Wody Polskie. 

W procesie realizacji programu zespół ekspertów wypracuje przy udziale przedstawicieli samorządów oraz lokalnych społeczności, optymalne rozwiązania, służące zmniejszeniu przepływu wody powodziowej oraz obniżeniu wysokości fali powodziowej. Zaproponowany zestaw działań technicznych i nietechnicznych będzie uwzględniać kwestie środowiskowe i społeczne – tłumaczy dyrektor RZGW w Krakowie.

Radosław Radoń. Fot. Wody Polskie RZGW w Krakowie Radosław Radoń. Fot. Wody Polskie RZGW w Krakowie

Oprócz kwestii ochrony przed powodzią,  w swoim wystąpieniu Radosław Radoń podejmie także temat konieczności poszukiwania dodatkowej retencji w obliczu pojawiającego się na omawianym obszarze problemu suszy

Prelegent jest wybitnym specjalistą i uznanym w branży autorytetem w dziedzinie ochrony przez powodzią i suszą. W swojej pracy przez lata zajmował się modelowaniem hydrodynamicznym i wyznaczaniem stref zalewowych. Koordynował działania związane z wdrażaniem dyrektywy powodziowej. Jest współautorem opracowania „Wytyczne do opracowywania map powodziowych” wykonanego na zlecenie Ministerstwa Środowiska (2006 r.). 

Wiedza – Biznes  – Atrakcje: pełne oblicze Kongresu GWiOP

Tradycyjnie, drugiego dnia kongresu odbędzie się uroczysta gala rozdania Tytanów – prestiżowych nagród inżynieryjnych przyznawanych w kategorii Produkt Roku oraz Realizacja Roku branży gospodarowania wodami i ochrony przeciwpowodziowej.

Jedną z kluczowych atrakcji wydarzenia będzie także wycieczka techniczna, podczas której uczestnicy - obok mobilnej przepompowni Kraków Lesisko - zwiedzą także obiekty hydrotechniczne jednej z największych zapór wodnych w Polsce – w Dobczycach.

Kongres, podobnie jak w zeszłym roku odbędzie się w formule hybrydowej, co oznacza, że można wziąć w nim udział na miejscu lub online za pośrednictwem platformy AkademiaInzynieria.com

Zapraszamy do REJESTRACJI przez STRONĘ KONGRESU.

Przeczytaj także: Woda – bezcenny zasób, za który wszyscy jesteśmy odpowiedzialni

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia