Gdzie mają zastosowanie kotły parowe?

W ostatnich latach mocno nasiliły się działania proekologiczne w zakresie ochrony środowiska i zmniejszenia negatywnych skutków wynikających z działalności człowieka. W dobie Przemysłu 4.0 ma to szczególne znaczenie w zakładach przemysłowych.

Odzysk ciepła odpadowego zwłaszcza w większych przedsiębiorstwach polega na wychwytywaniu i ponownym wykorzystaniu spalin wytwarzanych w procesach przemysłowych. Bardzo często prowadzi to do znacznych oszczędności energii i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.

W tej roli szczególnie dobrze sprawdzają się parowe kotły przemysłowe, które służą do przetwarzania energii cieplnej. Uzyskana energia termiczna może być wykorzystywana w przedsiębiorstwie do procesów technologicznych.

Nowoczesne kotły parowe w energetyce przemysłowej mają najwięcej zastosowań. Mimo że pierwszy kocioł parowy został opracowany już pod koniec XVII wieku, to obecne rozwiązania są bardziej wydajne i nowoczesne. Z jakich elementów składa się typowy kocioł parowy?

Działanie typowego kotła parowego

Urządzenia, których celem jest przekształcenie, w procesie spalania, energii zawartych w węglu, oleju lub gazie na energię cieplną, mają wiele zastosowań. Bardzo powszechnie stosowane są wysokociśnieniowe kotły parowe, które najczęściej składają się z kotła parowego, zbiorników na wodę, zestawu pomp i czujników, których celem jest pomiar ciśnienia i regulowanie prędkości przepływu wody.

Każdy kocioł posiada zaawansowany system sterowania pracą urządzenia, więc istotnym elementem każdego pieca wytwarzającego parę jest sterownik wraz z panelem. Ma on za zadanie zapewnić stabilną i bezpieczną pracę, jak najbardziej odciążając człowieka.

Najnowsze modele przemysłowych kotłów parowych stosowanych w energetyce oraz przemyśle można sprawdzić na stronie internetowej: https://bosch-industrial.pl/kotly-przemyslowe/kotly-parowe/. Urządzenia te najczęściej pozwalają na osiągnięcie sprawności nawet powyżej 95%, co oznacza, że prawie cała dostarczana energia pierwotna jest przekształcana i wykorzystana.

Często wysokociśnieniowe kotły parowe mogą być stosowane z różnymi rodzajami paliwa, np. olejem, gazem, biogazem czy wodorem. Możliwe jest również spalanie wieloma paliwami, co oznacza, że na przemian mogą być spalane co najmniej dwa rodzaje paliwa (olej i gaz).

Warto również podkreślić fakt, że współczesne kotły parowe mogą być zasilane wodorem, który jest paliwem odnawialnym i przyjaznym dla środowiska.

Opłacalność energetyczna kotłów parowych

Powstaje zatem pytanie, w jakim stopniu przemysłowe kotły parowe są opłacalne i czy inwestycja zwróci się w krótkim czasie? Na początku należy wspomnieć, że koszt początkowy jest dość spory, jednak udostępnione do opinii publicznej międzynarodowe raporty dotyczące wskaźnika wzrostu inwestycji ROI (return of investment) wskazują, że wniesiony kapitał może całkowicie się zwrócić już po 2–3 latach. Kolejne okresy korzystania z urządzeń to już wyłącznie zysk, pomijając kwestie konserwacji i zużywanego paliwa.

Kotły parowe w energetyce przemysłowej cieszą się dużą popularnością. Jest to związane przede wszystkim z dużą oszczędnością energii, zmniejszeniem kosztów obsługi, ogromną wydajnością i sprawnością urządzenia oraz korzyściami dla środowiska. Po odbyciu fachowego szkolenia obsługa kotła parowego nie nastręcza większych problemów.