Sterowniki silników DC – co to jest i do czego służy?

Warto zacząć od informacji, czym w ogóle są sterowniki silników DC. Jest to urządzenie, które stanowi swojego rodzaju łącznik pomiędzy układem sterowania a źródłem zasilania silnika. Dzięki temu możliwe jest wykorzystanie mikrokontrolerów do sterowania i kontrolowania sygnałów niezbędnych do wydajnej i prawidłowej pracy silnika. Sterowniki silników DC pośredniczą pomiędzy kontrolerami a silnikami i rozwiązują problemy związane z regulacją napięcia zasilającego silnik, które jest zbyt duże, aby sam mikrokontroler mój je przetworzyć. Na szczególną uwagę zasługuje w tym wypadku sygnał o regulowanej szerokości impulsu, czyli PWM. Dlaczego? Ponieważ ma on znaczący wpływ na uśredniony prąd stały, który jest pobierany przez silnik. Pomaga on bowiem w odpowiednim ustawieniu mocy wyjściowej na wale silnika i jego prędkości obrotowej.

Sterowniki silnika DC służą przede wszystkim do wydajnego i oszczędnego kierowania silnikami elektrycznymi. Odpowiednio dobrany sterownik, który świetnie współgra z silnikiem pozwala na maksymalizację wartości napędu silnika. Łącząc sterownik silnika DC z mikrokontrolerem, możesz sterować silnikiem przy pomocy interfejsu. Takie rozwiązanie wykorzystywane jest zarówno w amatorskich projektach, jak i w profesjonalnych maszynach przemysłowych.

Jak wybrać sterownik silnika DC?

Na rynku znajdziesz duży wybór sterowników silnika DC. Większość modeli jest kompatybilna praktycznie ze wszystkim silnikami, jednak zdarzają się takie, które działają tylko z silnikami opartymi np. na pomiarze kątowym. Jak zatem wybrać najlepszy serownik silnika DC, który zagwarantuje wydajność układu? Przede wszystkim określ dokładny cel, jaki wiążesz z projektowanym urządzeniem. Inny sterownik będzie bowiem potrzebny do drona, a inny do większej maszyny o zastosowaniu przemysłowym. Liczy się bowiem napięcie i natężenie prądu oraz zakres wydajności, który ostatecznie chcesz uzyskać.

Jeśli nie wiesz jaki sterownik wybrać najlepiej poradź się ekspertów. Jeśli więc chcesz kupić sterowniki silnika DC, wybierz opcję sklepu internetowego. Zazwyczaj takie sklepy online prowadzone są przez pasjonatów, którzy z chęcią doradzą i pomogą Ci dobrać odpowiedni produkt.

Na co zwrócić uwagę wybierając sterownik silnika DC?

  • Interfejs

Decydując się na zakup sterownika silnika DC, zwróć przede wszystkim uwagę na interfejs, który odpowiedzialny jest za kontrolę silnika. W większości przypadków sterowniki oferują dopasowanie do Ardino i wejściami TTL, które pobierają najmniej prądu. Wybór zależy także od tego, co jest Twoim celem – jeśli interesuje Cię sterowanie zdalne, przemyśl opcję sterowników Bluetooth.

  • Wydajność

W tym wypadku chodzi o opór natężenia prądu. Zbyt duże natężenie może bowiem prowadzić do przegrzania sterownika i jego wyłączenia. Zbyt duży prąd doprowadzi bowiem do rozproszenia mocy, które objawia się również powstawaniem ciepła. Jeśli planujesz więc sterowanie silnikiem o dużej mocy najlepiej wybrać układ scalony o dużej wydajności. Natomiast jeśli przypuszczasz, że istnieje jakakolwiek szansa, że sterownik się przegrzeje, rozważ zastosowanie radiatora.

  • Napięcie

Pamiętaj także, aby dokładnie sprawdzić prąd i napięcie obsługiwane przez dany sterownik. Na rynku znajdziesz obecnie sterowniki dostępne w wielu wersjach, które „udźwigną” napięcie od kilku nawet do około 50 V. Jeśli chodzi o wydajność prądową, która zazwyczaj sięga nawet kilkunastu Amperów.

  • Kompatybilność silnika

Wspomniana wcześniej kompatybilność silnika z układem to tak naprawdę podstawa dopasowania sterownika. Obecnie już normą jest dopasowanie do silników bezszczotkowych zasilanych prądem stałym z motoreduktorami. Natomiast warto uważać, ponieważ niektóre układy działają np. tylko z serwomechanizmami.

FAQ:

  • Do czego służą sterowniki silników DC?

Są to urządzenia, które pośrednicza pomiędzy silnikiem a układem sterowania. Dzięki temu możliwa jest kontrola nad działaniem silnika poprzez nadzorowanie jego źródła zasilania.

  • Jak wybrać odpowiednie sterowniki silnika DC?

Decydując się na zakup odpowiedniego sterownika pamiętaj, aby dobrać go do układu, który aktualnie tworzysz. Powinien być to dla Ciebie nadrzędny punkt odniesienia, który wyznaczy pozostałe parametry związane z wyborem sterownika silnika DC.

  • Na co zwrócić uwagę wybierają sterownik silnika DC?

Na rynku dostępne jest kilka rodzajów sterowników silnika, dlatego ważne jest, aby zwrócić uwagę na podstawowe parametry, które ułatwią Ci dopasowanie produktu. Są to między innymi:

  • kompatybilność silnika,
  • interfejs,
  • wydajność,
  • prąd i napięcie.