• Terminal powstanie na powierzchni 20 ha w porcie w Świnoujściu
  • Będzie mógł obsługiwać projekty morskich farm wiatrowych na wodach niemieckich, szwedzkich i duńskich
  • W części wodnej powstaną dwa nabrzeża o długości 250 m każde

Składowanie elementów wiatraków i masywnych obiektów

Za budowę lądowej części terminalu instalacyjnego obsługującego morskie farmy wiatrowe odpowiada spółka Orlen Neptun. Obiekt powstanie na obszarze 20 ha w porcie w Świnoujściu. Będą tu przeładowywane i składowane elementy morskich wiatraków, jak turbiny, wieże, łopaty i gondole. Można będzie przyjmować nadbudówki morskich stacji transformatorowych o masie nawet 24 tys. ton. Powstanie infrastruktura, która skomunikuje wszystkie środki transportu – kolejowy, promowy, lotniczy i drogowy. Zostaną postawione zabudowania warsztatowe i administracyjno-biurowe. Terminal w głębi lądu będzie mieć dobre warunki pogodowe dla jego budowy i eksploatacji. Pracę znajdzie około 100 osób. Wykonawcą zadania jest Budimex.


Nabrzeża o ponadstandardowych obciążeniach

Za hydrotechniczną część inwestycji odpowiada Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Wkrótce zostaną rozstrzygnięte przetargi na dwa nowe nabrzeża o długości 250 m każde. Tor wodny od obrotnicy mieleńskiej do nowego terminalu zostanie pogłębiony. Parametry techniczne nabrzeży przewidziano jako ponadstandardowe, szczególnie pod względem dopuszczalnych obciążeń użytkowych. Umożliwi to wstępny montaż wież turbin wiatrowych o wysokości ponad 100 m i masie jednostkowej około 1000 ton.

Obiekt dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power i innych projektów

Z terminalu będą operowały statki typu jack-up do instalacji turbin o mocy co najmniej 15 MW na potrzeby morskich farm wiatrowych. Transport elementów składowych zapewnią statki HLV (ang. heavy lift vessel) o długościach przekraczających 200 m.

W pierwszej kolejności obiekt będzie wykorzystany do budowy morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, a później obsłuży kolejne inwestycje. Położenie terminalu umożliwi realizację w przyszłości projektów prowadzonych na wodach niemieckich, szwedzkich i duńskich. Obiekt w Świnoujściu ma być jedną z najnowocześniejszych w Europie budowli wspierających projekty offshore wind.

Orlen planuje w ciągu najbliższych kilku lat osiągnąć 9 GW mocy w źródłach odnawialnych, czego 5,8 GW przypadnie na morskie farmy wiatrowe. Mają one być posadowione na obszarach Ławicy Odrzańskiej, na wysokości Kołobrzegu, jak i na Ławicy Słupskiej.

Farma Baltic Power będzie wyposażona w 76 wież z turbinami o mocy jednostkowej 15 MW. Moc zainstalowana całego obiektu wyniesie 1140 MW.

Przeczytaj także: Morskie farmy wiatrowe – budowa Baltic Power rozpocznie się w tym roku