Dewar na ciekły azot – do czego służy?

Naczynia Dewara to specjalistyczne urządzenia kriogeniczne, które są w stanie zapanować nad właściwościami ciekłego azotu. Pojemniki te odpowiadają za utrzymywanie wystarczająco niskiej temperatury i zabezpieczają substancję przed gwałtownym wzrostem ciśnienia.

Jak działają naczynia Dewara? To, co wyróżnia taki pojemnik i umożliwia pracę z ciekłym azotem, to jego specjalna budowa. Naczynie ma podwójne ścianki, między którymi znajduje się przestrzeń. Służy ona do wypompowywania powietrza. Tym samym tworzy się atmosfera próżniowa, przez co przewodność cieplna pojemnika jest niezwykle niska. Ciekły azot w naczyniu nie zmienia swoich właściwości i jest odpowiednio odizolowany od świata. Nie zagrażają mu więc potencjalnie szkodliwe czynniki zewnętrzne.

Czym dewary różnią się między sobą?

Rynek oferuje mnóstwo pojemników na ciekły azot. Każdy z nich może być nieco inaczej wykorzystany. Wyróżnić można naczynia transportowe i biologiczne. Pierwsza grupa przeznaczona jest do przechowywania i bezpiecznego przewożenia ciekłego azotu. Druga zaś służy do bankowania materiału biologicznego. Dostępne dewary różnią się między sobą przede wszystkim pojemnością. Ten parametr z kolei w dużym stopniu warunkuje maksymalny czas przechowywania ciekłego azotu. Niezależnie od tego, jaki model wybierzesz, pamiętaj o tym, że naczynie musi być solidnie wykonane. Powinno być też szczelne.

Dewar na ciekły azot – cena

Zastanawiasz się, jaka jest obecnie rynkowa cena za dewar na ciekły azot? W dużym stopniu zależy to od tego, jaki rodzaj pojemnika wybierzesz. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem, z którego korzysta najwięcej branż, jest dewar transportowy. W e-sklepie Cryogenshop możesz zakupić go już za 1100 zł netto! Niezwykle przydatne są naczynia, które znajdziesz w kategorii: https://www.cryogenshop.pl/specjalne – ich szeroki wlot przydaje się szczególnie wtedy, gdy chcesz schłodzić większe elementy. Wspomniany wyżej e-sklep udostępnia je już za 1650 zł netto. Warto pamiętać o tym, że pojemność dewarów to główny czynnik, który wpływa na cenę. Im większy pojemnik wybierzesz, tym więcej przyjdzie Ci za niego zapłacić.