Narodowy Cel Wskaźnikowy (NCW) określa poziom minimalnego udziału innych paliw odnawialnych i biokomponentów zawartych w paliwach dla transportu. Oznacza to, że przedsiębiorstwa, które je używają, muszą wywiązać się ze zobowiązań NCW. Pomogą w tym biododatki. Dlatego na dwóch stanowiskach nalewczych zainstalowano „skidy” do dozowania estrów. Wcześniej do cystern wlewano sam olej napędowy. Dodatkowo, w wyniku modernizacji załadunek całkowicie zautomatyzowano. Koszty inwestycji wyniosły 6 mln zł.

W dębogórskiej bazie paliw zostaną wybudowane trzy zbiorniki na biokomponenty. Pojemność każdego z nich wyniesie 100 m3. Po zakończeniu zadania będzie można magazynować o 60% więcej estrów. Obiekty zostaną oddane do użytku pod koniec 2024 r.

W bazie niedawno oddano do użytku dwa zbiorniki na olej napędowy, każdy o pojemności 32 tys. m3. Zwiększenie możliwości rozładunku tankowców będzie możliwe po pogłębieniu toru podejściowego do stanowiska przeładunku paliw płynnych w Porcie Gdynia. Trwa też rozbudowa infrastruktury kolejowej zwiększająca możliwości transportu paliw tą drogą.

Przeczytaj także: Orlen zwiększa zapotrzebowanie na bioetanol o połowę