Firma PGNiG Upstream Norway (PUN) z Grupy Orlen przejmuje spółkę KUFPEC Norway, zależną od Kuwait Foreign Petroleum Exploration Company. W efekcie wydobycie gazu ziemnego z morskich złóż norweskich wzrośnie o jedną trzecią i przekroczy 4 mld m sześć. rocznie.
PGNiG Upstream Norway przejmuje spółkę wydobywczą w Norwegii. Fot. pichitstocker/Adobe Stock
- Przejęcie obejmuje udziały w pięciu złożach i 200 mln dol.
- Wydobycie gazu w 2024 r. przekroczy 4 mld m3
- Paliwo będzie przesyłane do Polski gazociągiem Baltic Pipe
Przejmowana firma ma udziały w pięciu złożach, na których PUN prowadzi eksploatację. Wzrośnie wydobycie gazu ziemnego do ponad 4 mld m3 rocznie, dzienna produkcja węglowodorów w 2024 r. przekroczy 100 tys. boe (baryłek ekwiwalentu ropy naftowej). Surowiec do Polski będzie przesyłany gazociągiem Baltic Pipe.
Poza gazem także gotówka
Do przejęcia doszło w wyniku konkurencyjnej procedury akwizycyjnej. PUN zakupiło 100% udziałów w KUFPEC Norway. W efekcie spółka zwiększy swoje udziały w eksploatowanych złożach Gina Krog, Sleipner Vest, Sleipner Ost, Gungne i Utgard. Transakcja ma być sfinalizowana do końca 2023 r., potrzebna jest jeszcze akceptacja administracji norweskiej. Kupno będzie sfinansowane ze środków wypracowanych przez PUN z działalności na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.
PUN przejmuje udziały wraz z majątkiem firmy. Cena transakcji wynosi 445 mln dol. (na 1 stycznia 2023 r.) i obejmuje wartość posiadanych przez nią złóż oraz wszystkie pozostałe aktywa, w tym środki pieniężne. Mowa o ponad 200 mln dol. Umożliwi to szybki zwrot z inwestycji, szacowany na półtora roku od rozliczenia transakcji.
Wejście do grona dużych producentów
Po akwizycji PGNiG Upstream Norway wejdzie do grupy dużych producentów ropy i gazu w Norwegii. Pod względem rocznego wydobycia węglowodorów spółka awansuje z 10. na 8. miejsce wśród firm działających na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.
Zasoby wydobywalne wzrosną do niemal 400 mln boe. Ponad 80% z nich to gaz ziemny. W ramach przejęcia do PUN trafi 30% udziałów w złożu Gina Krog i będzie miała ich 41%. Platformę wydobywczą Gina Krog podłączono do lądowej sieci elektroenergetycznej, co minimalizuje emisję CO2 związaną z eksploatacją ropy i gazu. Niedawno PUN i partnerzy odkryli w sąsiedztwie nowe zasoby gazu.
Spółka przejmie też kontrolę nad złożem Erin, które będzie eksploatowane przy użyciu infrastruktury wydobywczej Gina Krog. Pozwoli to na szybkie uruchomienie wydobycia przy atrakcyjnej rentowności.
Udziały w złożach i akwizycje
PUN niedawno kupiło udziały w złożach Sabina i Adriana na obszarze wydobywczym Skarv (zasoby 38–88 mln boe), a w latach 2017–2022 dokonała 10 akwizycji, m.in. przejęła aktywa wydobywcze spółki INEOS E&P Norge. Zwiększyło to wydobycie gazu z 0,5 mld m3 w 2017 r. do 3,1 mld m3 w 2022 r. Na 2023 r. plany to produkcja 3 mld m3 surowca. W 2024 r. dojdzie do skokowego wzrostu do ponad 4 mld m3.
Po zakończeniu transakcji PUN będzie miał udziały w 94 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym (5. miejsce wśród firm działających na tym obszarze), a zasoby wydobywalne osiągną 400 mln boe, w tym 60 mld m3 gazu ziemnego. Pod względem zasobów zajmie 9. pozycję, a wydobycia – miejsce 7.
Przeczytaj także: Pływający terminal LNG nie zostanie rozbudowany
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.