Na takie rozwiązanie zdecydowano się w zakładzie Cemex w Rudnikach k. Częstochowy. To jeden z największych w Polsce producentów cementu. Na terenie cementowni działa młyn do przemiału surowca oraz piec obrotowy do wypalania klinkieru. Piec jest sercem zakładu, napędzającym cały proces produkcyjny. Oczywiście do tego potrzeba energii – nawet 50 proc. tego, co konsumuje cały zakład.

Samo rozpalenie takiego pieca trwa do 36 godzin. Jednak nawet krótkie awarie zasilania, przez które piec nie zdąży całkowicie wystygnąć, nie wchodzą w grę, ponieważ wyłączają produkcję na kilka, kilkanaście godzin. A to już realne straty finansowe.

Do coraz nowocześniejszego i rozbudowywanego zakładu przestała pasować rozdzielnica dystrybucyjna, zasilająca piec, a wyposażona w przestarzałe wyłączniki i analogowy układ pomiarowy.

Monitoring jakości energii

Modernizacji podjęła się firma ABB. Przede wszystkim wymieniono stacjonarne wyłączniki. W razie awarii nie było możliwości, aby je szybko wyjąć i wymienić. Zainstalowano najnowsze, niezawodne wyłączniki Emax 2, które dzięki swojej modułowej budowie można dowolnie zamieniać. W praktyce, gdy operator chce np. zbadać transformator, wystarczy, że wysunie dany wyłącznik, odizoluje napięcie i może pracować całkowicie bezpiecznie.

Wymieniono również układ sterowania i układ pomiarowy. Analogowe rozwiązanie, oparte na amperomierzach, zastąpiono cyfrowymi analizatorami. Obecnie, oprócz prądu i napięcia, można monitorować dodatkowe parametry, jak współczynnik mocy czy obciążenie. Innymi słowy – cementownia może sprawdzać również jakość energii i lokalizować miejsca, w których energia jest marnowana, np. gdy dane urządzenia pobiera więcej mocy niż wartość deklarowana.

Rozdzielnica przestawała spełniać coraz większe potrzeby zakładu. Szukaliśmy niezawodnej i kompaktowej technologii. Ryzyko nieplanowanych przerw w zasilaniu zostało zminimalizowane, a zastosowanie wysuwnego rozwiązania poprawiło nasze bezpieczeństwo. Możemy teraz po prostu odizolować część rozdzielnicy, nie odłączając pieca od zasilania, i rozpocząć prace serwisowe. To znacznie wydłuża ciągłość pracy pieca, który jest kluczowym urządzeniem w zakładzie – mówi Paweł Małolepszy, ekspert ds. utrzymania ruchu w Cementowni Rudniki.

Gotowa do integracji z chmurą

Dzięki modernizacji zakład zyskał nową, niezawodną i kompaktową rozdzielnicę. W efekcie prac, z oryginalnego, ponad 20-letniego urządzenia, pozostało niewiele, bo zupełnie nietknięte zębem czasu szyny główne oraz obudowa. Serwis ABB wymienił praktycznie całą resztę. Co więcej, bez podnoszenia kosztów projektu, które i tak były znacznie mniejsze niż posadowienie nowej rozdzielnicy, zainstalowano cyfrowe analizatory i dodatkowe blokady na wyłączniki.

To doskonały przykład kompleksowego retrofitu, dopasowanego do konkretnych potrzeb użytkownika, a nie do portfolio firmy realizującej projekt. Klient zyskał niezawodne zasilanie i bezpieczeństwo obsługi. Jednocześnie rozdzielnica została dostosowana do wymogów przemysłu 4.0. Zakład będzie mógł w każdej chwili podłączyć wyłączniki do chmury obliczeniowej, co jeszcze podniesie jej funkcjonalność i da większe pole manewru w zakresie zarządzania energią – mówi Kamil Schabiński z biznesu serwisu Elektryfikacji ABB w Polsce.

Modernizacja rozdzielnicy wpisuje się w strategię cementowni Rudniki Cemex w zakresie m.in. zrównoważonego rozwoju. Zakład znacznie zmniejszył stosowanie klinkieru, co przekłada się na stosunkowo niski wskaźnik emisji CO2 na tonę wyprodukowanego cementu, a także na szeroką skalę wykorzystuje paliwa alternatywne w swoich piecach.