• Aktualnie tor podejściowy do Portu Świnoujście ma 14,5 m głębokości
  • Jego część jest położona na wodach niemieckich
  • Planowana droga wodna będzie głęboka na 17 m i w całości na polskim obszarze morskim

Przebudowa istniejącej drogi wodnej musiałaby uwzględniać prawo niemieckie

Aktualnie jedyną drogą wodną do świnoujskiego portu jest trasa przebiegająca w bezpośrednim sąsiedztwie granicy niemieckich wód morza terytorialnego o głębokości 14,5 m. Jej część przebiega poza polskimi obszarami morskimi. Pogłębienie wymagałoby w części przeprowadzenia procedur zgodnie z prawem niemieckim. Tzw. trasa północna przebiega w pobliżu obszarów Natura 2000 m.in. specjalnej ochrony ptaków oraz w granicach rezerwatu przyrody. Prace wymagałyby realizacji procedury transgranicznej.

Projekt toru podejściowego na polskich obszarach morskich

Plany zakładają utworzenie toru wodnego o głębokości 17 m, szerokości 500 m i długości 70 km w całości na polskich wodach terytorialnych. Jego przebieg przewidziano od wejścia do portu w Świnoujściu wzdłuż istniejącej trasy i w kierunku północno-wschodnim w rejonie północnej krawędzi kotwicowiska 1 B. Prace czerpalne będą prowadzone tylko na części drogi wodnej (na większości głębokość naturalna jest większa). Przewidywana objętość urobku przekroczy 150 mln m3. Może on być odłożony na klapowiskach, wykorzystany do zasilania plaż lub budowy sztucznej wyspy energetycznej (np. dla energetyki wiatrowej połączonej z produkcją wodoru lub siedliska przyrodniczego). Szacowana wartość inwestycji wynosi 7,33 mld zł.

Studium będzie podstawą do wniosku o dofinansowanie

Wybrany wykonawca studium ma w części technicznej przygotować co najmniej trzy warianty alternatywne (w zakresie rozwiązań technicznych, techniczno-organizacyjnych realizacji projektu oraz lokalizacji i przebiegu nowego toru podejściowego do Świnoujścia). Wskazany wariant optymalny będzie podstawą do przygotowania przetargu. Wszelkie dane i wartości mają być aktualne na dzień odbioru dokumentacji i zawierać informacje pozwalające na zgłoszenie wniosku o dofinansowanie z unijnego programu FEnIKS. Przeprowadzona zostanie analiza kosztów i korzyści, opracowane raporty o oddziaływaniu inwestycji na środowisko oraz dotyczący odkładu urobku.

32 miesiące na opracowanie dokumentacji

Studium ma uwzględniać planowane w następnej fazie inwestycji zadania: raport z wywiadu ferromagnetycznego, oczyszczenie trasy toru podejściowego do Świnoujścia z obiektów niebezpiecznych i prace zasadnicze związane z jego projektowaniem i budową. Czas na opracowanie studium to 32 miesiące od podpisania kontraktu.

Inwestycja ma umożliwić bezpieczną żeglugę do portu zewnętrznego i obsługę statków o większych parametrach. Zwiększy się przepustowość, poprawią warunki nawigacji.

Przeczytaj także: Przekop Mierzei Wiślanej. Zostało 900 m. Jest deklaracja