W piątek 19 stycznia 2024 r. maszyna do mikrotunelowania Gunda przebiła ścianę stacji odbiorczej na terenie oczyszczalni ścieków Dresden-Kaditz na głębokości 14 metrów. Od połowy listopada 2023 r. mTBM wydrążyła tunel o długości około 375 metrów. To pierwszy mikrotunelowy odcinek największego strategicznego projektu, jaki obecnie realizuje spółka wodociągowo-kanalizacyjna.
Maszyna do mikrotunelowania Gunda. Fot. Stadtentwaesserung Dresden
Gunda ma dwa metry długości, a jej zadaniem jest wydrążenie tunelu, w którym układane są żelbetowe rury kolektora przemysłowego. Popłyną nim ścieki z fabryk szybko rozwijającego się przemysłu półprzewodników. Zakłady Globalfoundries, Infineon, Bosch i X-Fab umiejscowione na północy Drezna odprowadzają do sieci kanalizacyjnej 8,7 miliona metrów sześciennych ścieków rocznie. To ilość odpowiadająca ściekom komunalnym przypadającym na 250 tys. mieszkańców.
Fot. Stadtentwaesserung Dresden
Kolektor przemysłowy będzie miał docelowo 10 km długości, budowany jest z osłonowych rur żelbetowych o średnicy 1,6 m, w których układane będą rury z tworzywa sztucznego o średnicy 1,2 m. Budowa odbywa się częściowo z wykorzystaniem metody wykopu otwartego a częściowo za pomocą mikrotunelowania. Po ukończeniu pierwszego odcinka bezwykopowego mTBG zostanie teraz poddana renowacji i skierowana do drążenia kolejnego odcinka kolektora do Riegelplatz. Ten etap bezwykopowej budowy będzie miał długość ok 750 m i przebiegnie aż 63 m pod powierzchnią gruntu.
Trzy wielkie kolektory drezdeńskie
Budowa północnego kolektora przemysłowego w Dreznie pochłonie 70 mln euro i odciąży miejską sieć kanalizacyjną na prawym brzegu Łaby oraz stworzy możliwości dla dalszego rozwoju przemysłu w tym rejonie. Oprócz Altstädter i Neustädter, nowy kolektor będzie trzecim dużym kanałem ściekowym w Dreźnie. W przyszłości nieczystości z terenów przemysłowych będą nim kierowane bezpośrednio do oczyszczalni ścieków. Obecnie ścieki te trafiają do kanału odbiorczego Neustädter, a następnie do oczyszczalni ścieków Kaditzer. Północny kolektor przemysłowy rozpocznie się w strefie przemysłowej Infineon przy Königsbrücker Straße, a następnie będzie prowadził pod rzeką Heller do węzła A4 Wilder Mann i dalej wzdłuż autostrady aż do oczyszczalni ścieków w Kaditz.
Fot. Stadtentwaesserung Dresden
Oddanie go do użytku przewidziano do 2027 r.
Przeczytaj także: Analiza kosztów budowy kanalizacji metodami wykopową i bezwykopową
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.