Maszyna mTBM wykonuje przewiert na głębokości 10 m pod ul. Gagarina. Równocześnie powstaje tu linia tramwajowa. Po zakończeniu robót i przyłączeniu kolektora Mokotowskiego Bis do dwóch istniejących – Mokotowskiego i Nadbrzeżnego – pojemność sieci kanalizacyjnej w stolicy powiększy się o 6,8 tys. m3.

Jolanta metodą mikrotunelowania wydrążyła już 1060 m tunelu. Prace rozpoczęła w połowie listopada 2022 r. z komory startowej w okolicy skrzyżowania ulic Gagarina i Sieleckiej. Wiercenie podzielono na dwa odcinki o długościach 580 m i 480 m. Łączna długość kolektora wyniesie 1,2 km.

Kolektor Mokotowski Bis jest jednym z trzech takich obiektów wykonywanych metodą mikrotunelowania. Jest wykonywany z modułów rur żelbetowych z wkładką PEHD o długości 3 m, średnicy wewnętrznej 2,8 m i zewnętrznej 3,4 m. Od strony ul. Czerniakowskiej zostanie połączony z kolektorem Nadbrzeżnym, a od strony ul. Belwederskiej/Sułkowickiej z kolektorem Mokotowskim. Z tego drugiego będzie odbierał ścieki i wody opadowe.

mTBM Jolanta ma tarczę o średnicy 3,42 m ważącą 15,5 t. Masa całej maszyny o długości 7,5 m wynosi 91,5 t.

Przeczytaj także: Warszawa: za Rozalią ponad połowa drążenia. W tym pod metrem