Jeśli jesteś majsterkowiczem z krwi i kości, z pewnością od czasu do czasu chcesz coś zespawać. Do tego potrzebna jest Ci sprawna spawarka. Urządzenie do warsztatu nie musi być wielkim spawalniczym “kombajnem”, ale nie warto wybierać go w ciemno. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupie spawarki.
Spawarka do warsztatu - transformatorowa czy inwertorowa?
Pierwsza sprawa to wybór między urządzeniem transformatorowym a inwertorowym. Te pierwsze spawarki jeszcze kilkanaście lat temu były liderem na rynku. Urządzenia transformatorowe wyróżniają się prostą budową i dużą żywotnością, a dziś także nieco niższą ceną.
Jakiś czas temu z dużej części rynku wyparły je jednak spawarki inwertorowe. Różnice widać już na pierwszy rzut oka - są mniejsze, lżejsze i bardziej kompaktowe. Do tego cechuje je większa efektywność energetyczna - lepiej kontrolują prąd spawania, zużywając przy tym mniej prądu. Zwykle gwarantują też lepszą jakość spoiny. Minusy? Bardziej skomplikowana konstrukcja utrudnia naprawy, takie urządzenia są też mniej trwałe.
Plusy powinny jednak przeważyć. Do warsztatu lepiej wybierać dziś spawarki inwertorowe.
Które metody spawania będą najbardziej przydatne w warsztacie?
Istotne są też możliwości spawarki uwarunkowane metodą spawania, jaką można łączyć materiały. Do wyboru masz trzy podstawowe: MMA, MIG MAG oraz TIG.
Cena spawarki zależy między innymi od tego, ile metod spawania oferuje. Rozbudowane półautomaty spawalnicze potrafią bowiem spawać wszystkimi wymienionymi technikami, ale i kosztują sporo.
W warsztacie podstawą powinna być możliwość spawania MMA. To bardzo uniwersalna metoda, która pozwala też na spawanie we wszystkich pozycjach. Pracę wykonuje się elektrodą otuloną. Nie jest może zbyt szybka, ale poradzą sobie z nią nawet mniej doświadczone osoby.
Kiedy spawasz częściej, rozważ też półautomat spawalniczy MIG MAG, zwany migomatem. Pracuje w osłonie gazów spawalniczych, pozwala na łączenie wielu materiałów i wykonuje spoiny szybciej. Migomaty są jednak nieco droższe. Spawanie metodą TIG jest najbardziej precyzyjne, ale spawarki z takimi możliwościami przydadzą się przede wszystkim bardziej zaawansowanym użytkownikom.
Jaki cykl pracy powinna mieć spawarka do warsztatu?
Zwróć też uwagę na cykl pracy, czyli inaczej sprawność spawarki. Producenci podają ją w procentach - to czas z 10 minut, w którym urządzenie może spawać bez przerw. Na przykład sprawność 80 procent oznacza 8 minut spawania i 2 minuty przerwy.
Zwykle ta wartość jest podawana dla konkretnego prądu spawania danym sprzętem. Jeśli w warsztacie po spawarkę będziesz sięgać tylko od czasu do czasu, z powodzeniem powinien wystarczyć cykl pracy na poziomie 40 procent. Dzięki temu znajdziesz też sprzęt w rozsądnej cenie.
Podsumowanie: na jakie spawarki zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu do warsztatu?
Kiedy wybierasz urządzenie do warsztatu, warto zwrócić uwagę na kompaktowe spawarki inwertorowe. Dzięki nim będziesz pracować wygodniej i precyzyjniej. W pierwszej kolejności rozważ spawarkę MMA. Jeśli masz większe wymagania, zastanów się też nad zakupem spawarki MIG MAG. Szukaj urządzeń o cyklu pracy minimum 40 procent.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.