Na opracowanie projektu budowlanego wraz z projektem technicznym, projektami branżowymi, zagospodarowania terenu oraz informacją dotyczącą bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, wykonawca będzie miał cztery miesiące.

Dokumentacja ma umożliwić zwiększenie w przyszłości głębokości technicznej i projektowej przy falochronach do 7 m. Prowadzone są prace przygotowawcze związane z budową portu zewnętrznego, który mógłby pełnić funkcje instalacyjno-serwisowe dla przemysłu offshore. Jak informuje Urząd, opracowano już program funkcjonalno-użytkowy z częścią kosztową, uzyskano decyzję, zatwierdzającą projekt robót geologicznych i decyzję na wznoszenie konstrukcji w polskich obszarach morskich. Gotowy jest raport o oddziaływaniu na środowisko, złożono wniosek o wydanie decyzji środowiskowej.

Z uwagi na ramy czasowe KPO i konieczność zrealizowania zaplanowanych w jego ramach inwestycji do końca czerwca 2026 r., nie jest możliwe zrealizowanie całego zakresu związanego z budową portu zewnętrznego – powiedziała Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

Już w 2022 r., z powodu złego stanu technicznego falochronów, podczas sztormu zniszczeniu uległ m.in. kilkumetrowy fragment parapetu falochronu zachodniego. W 2005 r. zmniejszono obciążenie dopuszczalne do wartości 5 kN/m2. W projekcie będzie ona przywrócona do 20 kN/m2. Przewidziano też remont oświetlenia nawigacyjnego.

Projekt za 278 tys. zł opracuje Pracownia Projektowa Budownictwa Hydrotechnicznego Aquaprojekt. W III kwartale 2024 r. ma być ogłoszony przetarg na roboty budowlane.

Przeczytaj także: Gwoździe, pale – zaczęli odbudowę drogi w Małopolsce