Zakończono I etap prac bagrowniczych w obrębie Zbiornika Włocławskiego na Wiśle. Wydobyto 5 tys. m sześć. urobku. Pogłębiarkę przetransportowano w kolejne miejsce prac.
Prace bagrownicze na Wiśle w rejonie Płocka. Fot. Wody Polskie
Roboty czerpalne na Wiśle pod Płockiem są niezbędne za względu na zagrożenie powodziowe regionu. Pogłębianie Zbiornika Włocławskiego ma zwiększyć ochronę przeciwpowodziową i zredukować ryzyko zalania mieszkańców oraz zabudowań. Dodatkowo małe głębokości rzeki w tej okolicy utrudniają zimą prowadzenie akcji lodołamania i spławu lodu.
Fot. Wody Polskie
Pogłębienie akwenu udrożni koryto Wisły, zwiększy bezpieczeństwo powodziowe, ułatwi spływ lodu w czasie odwilży i poprawi warunki przepływu wód wezbraniowych.
Dalsze prace bagrownicze będą prowadzone w sześciu kolejnych miejscach. Zaplanowano usunięcie ponad 1 mln m3 materiału dennego ze Zbiornika Włocławskiego. Szacowany koszt przedsięwzięcia to 20–30 mln zł. Aktualnie pozyskiwane są decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację robót.
Fot. Wody Polskie
Na Wiśle i w jej dorzeczu do tej pory zrealizowano 66 zadań związanych z ochroną przeciwpowodziową. Większość z nich przeprowadzono na południu Polski w rejonach szczególnie zagrożonych powodzią, jak Węzeł Oświęcimski czy Sandomierz.
Fot. Wody Polskie
Plany na lata 2022–2027 to realizacja 868 zadań przeciwpowodziowych w dorzeczu Wisły obejmujących m.in. budowę i przebudowę obwałowań i zbiorników.
Przeczytaj także: Poznań. Mosty Berdychowskie – zaczynają budowę z wody
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.