Celem inwestycji jest poprawa bezpieczeństwa konstrukcji nabrzeża, wymiana linii odbojowej na odc. III-1 i III-2 oraz zwiększenie głębokości technicznej przy nabrzeżu do 10 m, co umożliwi obsługę większych jednostek. Prace podzielono na kilka etapów. Łączna długość remontowanego nabrzeża znajdującego się w prawobrzeżnej części portu wewnętrznego wyniesie 802 m. 

Według zarządu Portu Gdańsk rozbudowa rejonu nabrzeża Przemysłowego wpisuje się w długoterminową strategię inwestycyjną spółki i w zdecydowany sposób poprawi komunikację, usprawni przeładunki, a także pozwoli na skomercjalizowanie nowych terenów inwestycyjnych.

Tempo rozwoju Portu Gdańsk nie słabnie

W 2023 r. w Porcie Gdańsk zakończyła się wielka przebudowa układów drogowego i kolejowego prowadzących do nabrzeża Przemysłowego. Zmodernizowane i nowe drogi (z nawierzchniami betonowymi) liczą 1,6 km, a tory 6 km.


Tego typu inwestycje wpływają na wzrost przeładunków. Do końca listopada 2023 r. wynik wyniósł 74,9 mln ton, o 13 mln ton więcej niż w tym okresie w 2022 r. 

Gdański port wyprzedził już porty w Bremerhaven i Barcelonie, po I kwartale 2023 r. jest na piątym miejscu w Unii Europejskiej.

Zakres bieżących zadań związanych z renowacją dna wzdłuż nabrzeża Przemysłowego obejmuje roboty czerpalne, wykonanie umocnienia dna oraz wymianę linii odbojowej i innego wyposażenia nabrzeża. Podjęte działania mają zminimalizować ryzyko powstawania niekorzystnych dla konstrukcji nabrzeża przegłębień dna oraz zwiększyć dopuszczalne zanurzenie statków. 

Koszt całego przedsięwzięcia oszacowano na około 28 mln zł, a roboty budowlane mają potrwać dwa lata. 

Przeczytaj także: Modernizacja i wzmacnianie Długiego Pobrzeża w Gdańsku