• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

PGG – kolejna kopalnia wykorzystuje metan do produkcji prądu

Opublikowano: 30-04-2024 Źródło: PGG

Przy ruchu Halemba kopalni KWK Ruda należącej do Polskiej Grupy Górniczej (PGG) uruchomiono dwa agregaty kogeneracyjne zasilane metanem pochodzącym ze stacji odmetanowania kopalni.


W ruchu Halemba metan z kopani służy do produkcji energii. Fot. D. Klimza/PGG
W ruchu Halemba metan z kopani służy do produkcji energii. Fot. D. Klimza/PGG

Dwa nowe agregaty to inwestycja Zakładu Elektrociepłownie PGG, który od 2013 r. rozwija w kopalniach produkcję energii elektrycznej i ciepła z odzyskiwanego metanu. Prąd wykorzystuje kopalnia na potrzeby własne, a energia cieplna zasila lokalną ciepłownię służącą zakładowi górniczemu i pobliskim domom mieszkalnym. Instalacja zmniejsza emisję metanu do atmosfery i ogranicza zagrożenie tym gazem w kopalni. Dodatkowo redukuje koszty energii elektrycznej i zabezpieczenia produkcji.

Fot. D. Klimza/PGG Fot. D. Klimza/PGG

Metan ze stacji odmetanowania kopalni, jak informuje PGG, trafia do silników spalinowych, które spalają mieszankę gazowo-powietrzną i produkują energię elektryczną w skojarzeniu z ciepłem. Każdy z silników to 2 MW mocy elektrycznej i 2 MW mocy cieplnej. Instalacja ma liczne zabezpieczenia i system zdalnego nadzoru, który pozwala na optymalne zagospodarowanie ujmowanego w wyrobiskach kopalni metanu.

Fot. D. Klimza/PGG Fot. D. Klimza/PGG

Kopalnia pozyskuje tanią energię elektryczną. Koszty wytworzenia tej energii elektrycznej związane są jedynie z koniecznością serwisowania instalacji i urządzeń. Ujmowany w wyrobiskach metan jest tanim paliwem, a dodatkowo ograniczona została jego emisja do atmosfery. Takie instalacje to najszybciej zwracające się inwestycje w PGG – wyjaśnia sztygar oddziałowy Krzysztof Potrawa z Zakładu Elektrociepłownie PGG.

Fot. D. Klimza/PGG Fot. D. Klimza/PGG

W PGG takie instalacje działają już przy ruchach Jankowice, Rydułtowy i Marcel (rejon EC Marklowice) należących do KWK ROW oraz w kopalni Sośnica. W ten sposób zagospodarowano ponad 110 mln m3 metanu na cele produkcji energii elektrycznej i ciepła.

Przeczytaj także: W Jaworznie woda z kopalni trafi do wodociągów. Za 100 mln zł

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!