Trwające blisko dwa tygodnie ulewne deszcze w południowej Brazylii doprowadziły do powodzi stulecia. Ponad 500 tys. osób jest pozbawionych dostępu do czystej wody oraz prądu, ponad 150 tys. straciło dach nad głową. Potwierdzono 95 ofiar śmiertelnych, ale ten czarny bilans może wzrosnąć, gdyż wciąż ponad 130 osób jest poszukiwanych. Akcję ratowniczą utrudniają zalane drogi, zburzone obiekty inżynieryjne i osuwiska.
Katastrofalna powódź w Brazylii. Fot. Brian Winter @BrazilBrian/ Twitter.com
Powódź błyskawiczna, która w połowie kwietnia dotknęła Dubaj, jest niczym w porównaniu z kataklizmem, z którym od tygodnia zmuszeni są sobie radzić mieszkańcy południowego stanu Rio Grande do Sul, gdzie 281 z 496 powiatów zostało zalanych.
Sobrevoando Porto Alegre, Rio Grande do Sul pic.twitter.com/IVf3SRWMLD
— Closer Brasil (@BrasilCloser) May 6, 2024
W niektórych miejscach dachy domów zniknęły pod wodą. Wylała m.in. rzeka Taquari, a na jeziorze Guaiba już 4 maja odnotowano najwyższy poziom wody w historii – 5,33 m. Ulewy zaczęły się 29 kwietnia i w pierwszych 48 godz. suma opadów w niektórych miastach regionu przekroczyła 400 mm.
1,5-milionowa metropolia pod wodą
Zalana została stolica regionu – miasto Porto Alegre, gdzie pod wodą znalazły się nie tylko domy i ulice, ale także lotnisko. Ruch samolotów został wstrzymany. Publikowane przez mieszkańców w mediach społecznościowych zdjęcia powodzi pokazują ogrom zniszczeń spowodowanych przez żywioł.
Newly-released satellite imagery from Maxar Technologies shows runway at Porto Alegre's International Airport completely flooded. pic.twitter.com/dxcKPmGWZi
— Nahel Belgherze (@WxNB_) May 8, 2024
Z całej Brazylii napływa pomoc humanitarna dla dotkniętych powodzią terenów. W obszarze metropolitalnym Porto Alegre mieszka ponad 4 mln ludzi. Brakuje tam wody pitnej, schronienia, a służby sanitarne ostrzegają przed możliwością szybkiego rozwoju różnych chorób. Do pomocy w walce z żywiołem zmobilizowano służby państwowe. Pomoc zaoferowały też państwa z regionu: Urugwaj, Argentyna i Wenezuela.
Osuwiska, lawiny błota, uszkodzone drogi i hydroelektrownia
Update on Brazil flood it’s worse than they thought pic.twitter.com/HaG4GWlX09
— TheSilverLeo (@TheSilverLeo) May 3, 2024
Magazyn „The Guardian” podał, że oprócz powodzi dużym zagrożeniem są spowodowane przez ulewne deszcze osuwiska ziemi, które w wielu miejscach uszkodziły budynki i miejską infrastrukturę. Częściowo zniszczona została także niewielka elektrownia wodna.
Skąd taka powódź?
Miasto Encantado pod wodą. Fot. @geopizza / Instagram.com
Eksperci wskazują, że na pogodę w Ameryce Południowej duży wpływ ma fenomen meteorologiczny zwany El Nino. To okresowe, naturalnie występujące zjawisko, polegające na ogrzewaniu się wód powierzchniowych w równikowym regionie Pacyfiku, ich parowaniu i przemieszczaniu się w inne rejony. W Brazylii El Nino odpowiada za susze na północy kraju i intensywne opady deszczu na południu.
W 2024 r. jego skutki są szczególnie odczuwalne ze względu na historyczną suszę w Amazonii, która zdaniem klimatologów z projektu World Weather Attribution, w głównej mierze była spowodowana działalnością człowieka, a nie fenomenem El Nino.
Przeczytaj także: Wielkie powodzie pustoszą Kenię. Ponad 180 ofiar śmiertelnych
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.