Farma fotowoltaiczna na terenie terminalu paliw w Ostrowie Wielkopolskim ma 3,1 MW. Pokrywa 65% zapotrzebowania obiektu na energię elektryczną. To trzecia instalacja zrealizowana przez Grupę Orlen.
Farma fotowoltaiczna Ostrów Wielkopolski. Fot. Orlen
Farmy fotowoltaiczne zasilające terminale paliw pozwalają zapewnić dużą część zapotrzebowania na prąd i jednocześnie zmniejszyć ilość emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla. W przypadku terminalu w Ostrowie Wielkopolskim, z instalacją o mocy 3,1 MW, to 65% energii elektrycznej i redukcja emisji CO2 o 1,7 tys. ton rocznie.
Także przy obiektach w Żurawicy i Sokółce znajdują się farmy fotowoltaiczne o mocach odpowiednio 1,6 MW i 1,25 MW. W nadchodzących tygodniach na terenie rafinerii w Płocku rozpocznie się budowa elektrowni słonecznej o mocy do 2 MW. Dołączy do działającej farmy fotowoltaicznej (4,8 MW). Energia elektryczna jest wykorzystywana na potrzeby własne zakładu.
Na stacjach paliw Orlenu działają 53 mikroinstalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 1,45 MW. Ich łączna produkcja to 1500 MWh zielonej energii rocznie.
Na wybranych stacjach trwa pilotażowe wdrażanie systemu, który wykorzystuje instalacje fotowoltaiczne do równoczesnej produkcji ciepła i chłodu oraz magazynowania energii. To rozwiązanie pokrywa niemal całe zapotrzebowanie obiektów na energię.
Przeczytaj także: W Polsce będą wybudowane małe reaktory jądrowe Rolls-Royce
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.