Mały reaktor modułowy (ang. Small Modular Reactor – SMR) będzie mieć moc 470 MWe. Dwie jednostki zostaną dostarczone razem z magazynami wyeksploatowanego paliwa jądrowego. To integralna część elektrowni atomowej. Łączna moc elektryczna wyniesie 940 MWe, a cieplna 2716 MWt. Obiekt będzie działać minimum 60 lat.

Decyzja oznacza oficjalną zgodę państwa na planowaną inwestycję, zgodnie z założeniami i koncepcją przedstawioną przez spółkę. Umożliwia wnioskowanie o szereg dalszych uzgodnień administracyjnych, takich jak decyzja o lokalizacji, uwarunkowaniach środowiskowych czy pozwolenie na budowę.

W 2023 r. Industria należąca do Agencji Rozwoju Przemysłu wybrała technologię Rolls-Royce SMR. Ma ona pomóc w osiągnięciu neutralności emisyjnej i planowanej produkcji 50 tys. ton zielonego wodoru rocznie. Spółka w ubiegłym roku podpisała list intencyjny z Kostrzyńsko-Słubicką Specjalną Strefą Ekonomiczną dotyczący współpracy przy lokalizacji modułowej elektrowni atomowej na jej terenach.

W 2023 r. resort klimatu i środowiska wydał decyzję zasadniczą dla firmy KGHM Polska Miedź dotyczącą elektrowni atomowej z reaktorami NuScale VOYGR (462 MWe) złożonej z sześciu modułów po 77 MWe. Także spółka Orlen Synthos Green Energy dostała zgodę na budowę siłowni w oparciu o reaktory BWRX-300 SMR firmy GE Hitachi Nuclear Energy w sześciu lokalizacjach. Zaplanowano w nich 24 takie jednostki.

Decyzje zasadnicze mają także duże elektrownie atomowe: na Pomorzu z trzema reaktorami AP1000 firmy Westinghouse i w Pątnowie (woj. wielkopolskie) z dwoma południowokoreańskimi reaktorami APR1400.

Przeczytaj także: Elektrownia atomowa. Siedem polskich przedsiębiorstw na budowie w Polsce