• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Łódź – coraz więcej zielonej energii w miejskim ZWiK

Opublikowano: 08-05-2024 Źródło: ZWIK w Łodzi

Zakład Wodociągów i Kanalizacji (ZWIK) w Łodzi zamontował na terenie własnych obiektów panele fotowoltaiczne. Spółka będzie mogła kupować mniej prądu z sieci.


Zielona energia w łódzkim ZWIK. Fot. ZWIK w Łodzi Zielona energia w łódzkim ZWIK. Fot. ZWIK w Łodzi

Zainstalowane na obiektach ZWIK panele fotowoltaiczne zajmują 1415 m2 powierzchni. Prąd zostanie wykorzystany przez miejską spółkę na potrzeby własne.

Łódzka woda w 97% pochodzi ze studni głębinowych. Obsługujące ujęcia pompy głębinowe zużywają najwięcej energii elektrycznej. Także pompy tłoczne przesyłające wodę do sieci wodociągowej są bardzo energochłonne.

By obniżyć koszty zakupu energii elektrycznej, na terenie pięciu obiektów ZWIK zamontowano panele fotowoltaiczne. Dwie instalacje są już w stacji uzdatniania wody „Dąbrowa”, kolejne dwie w przepompowni „Telefoniczna”, a po jednej w stacjach wodociągowych „Teofilów” i „Pomorska” oraz na terenie zbiorników wody na Stokach. Panele PV znajdują się na dachach budynków i na wolnych terenach. Koszt inwestycji to 1,07 mln zł netto.

Fot. ZWIK w Łodzi Fot. ZWIK w Łodzi

Przedsięwzięcie miało charakter pilotażowy. W przyszłości zakład będzie dalej inwestował w odnawialne źródła energii (OZE).

Fot. ZWIK w Łodzi Fot. ZWIK w Łodzi

Już od lat zielona energia jest wykorzystywana w grupowej oczyszczalni ścieków. Tamtejsza elektrociepłownia produkuje ciepło i prąd z biogazu oraz odwodnionych osadów ściekowych. Zapotrzebowanie obiektu na energię elektryczną jest pokryte w 70%, a ilość cieplnej zapewnia samowystarczalność zakładu. Służy do ogrzewania wszystkich pomieszczeń w oczyszczalni, podgrzewania wody użytkowej oraz niezbędnej do procesów technologicznych. Wszystko to wpływa na obniżenie kosztów eksploatacji i ochronę środowiska naturalnego (fermentacja i spalanie osadów ograniczają ilość wytwarzanych odpadów.

Przeczytaj także: Jedno z najwyżej położonych miast świata z najniższym poziomem wody od dekad

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia