Farmy fotowoltaiczna powstanie w gminie Kotla, około 12 km na północ od Głogowa (woj. dolnośląskie). Moc zainstalowana 130 MW wystarczy do wyprodukowania energii elektrycznej na poziomie 145 GWh rocznie. To tyle, ile potrzebuje 60 tys. gospodarstw domowych. Oddanie instalacji do użytku zaplanowano przed końcem roku 2025 r.

Istnieje też możliwość zwiększenia mocy farmy fotowoltaicznej do 170 MW, co zwiększy produkcję w przyszłości.

Spółka energetyczna kupuje też inne projekty odnawialnych źródeł energii (OZE). W czerwcu 2023 r. podpisano kontrakt na nabycie od portugalskiej grupy Greenvolt czterech farm fotowoltaicznych i jednej wiatrowej o łącznej mocy 59 MW. Ma też przedwstępną umowę zakupu spółki celowej Kleczew Solar & Wind od firmy Lewandpol Holding. To hybrydowy obiekt o planowanej łącznej mocy do 334 MW. Jest budowany w gminie Kleczew w woj. wielkopolskim. Mniejsze przedsięwzięcia to budowa pięciu farm fotowoltaicznych o jednostkowej mocy 1 MW.

Po zakończeniu tych inwestycji sumaryczna moc OZE Energi wzrośnie do blisko 990 MW. W planach jest rozbudowa zielonych mocy o kolejne 550 MW. Grupa Orlen zamierza do 2030 r. posiadać źródła odnawialne o mocy przekraczającej 9 GW (wraz z morskimi i lądowymi farmami wiatrowymi oraz biogazowniami i biometanowniami).

Przeczytaj także: W Polsce działa 1,4 mln mikroinstalacji PV. Konieczne inwestycje w sieci