Po latach opóźnień i zatrzymaniu budowy Jeddah Tower, prace budowlane wznowiono. W Arabii Saudyjskiej powstanie najwyższy drapacz chmur na świecie o wysokości kilometra. Zdetronizuje lidera, budynek Burj Khalifa w Dubaju, który ma 889 m.
Wizualizacja Jeddah Tower. Źródło: Jeddah Economic Company
- Budowa Jeddah Tower pochłonie 1,2 mld dol.
- Budową rozpoczęto w 2013 r. a wstrzymano po usunięciu głównego wykonawcy
- Budynek ma być gotowy za cztery do pięciu lat
Jedno z wielkich przedsięwzięć w Arabii Saudyjskiej
Budowę Jeddah Tower, najwyższego budynku na świecie postanowiono wznowić w połowie maja, po latach przerwy. Po ukończeniu osiągnie wysokość prawdopodobnie nieco większą niż 1000 m. Będzie pierwszym drapaczem chmur, który osiągnie lub przekroczy kilometr. Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach dużej inwestycji o wartości 20 mld dol. w pobliżu Morza Czerwonego. To jeden z megaprojektów prowadzonych w Arabii Saudyjskiej. Sama budowa wysokościowca pochłonie 1,2 mld dol. Obiekt zaprojektowała firma Adrian Smith + Gordon Gill Architecture z Chicago (Stany Zjednoczone). Wewnątrz zaplanowano luksusowe hotele, biura, mieszkania własnościowe i na wynajem krótkoterminowy. Aktualnie na placu budowy trwają prace ziemne.
Wizualizacja Jeddah Tower. Źródło: Jeddah Economic Company
Opóźnienia w budowie drapacza chmur
Drapacz chmur powstaje w Jeddah, głównym mieście portowym nad Morzem Czerwonym, drugim w kraju pod względem liczby ludności (3,75 mln). Większy jest Rijad z 7 mln mieszkańców. Budowę rozpoczęto w 2013 r. jednak wstrzymano ją po usunięciu generalnego wykonawcy Grupy Binladin i aresztowaniu prezesa firmy Bakr bin Ladena, przyrodniego brata Osamy bin Ladena, pod zarzutem korupcji.
Stan budowli po przerwaniu prac. Fot. Jeddah Economic Company
W 2019 r. planowano wznowienie robót budowlanych, ale pandemia COVID-19 pokrzyżowała te zamierzenia. Po odstąpieniu od robót około sześciu lat temu, w mieście stała niekompletna konstrukcja i szkielet budynku. Teraz prace mają nabrać tempa w ciągu roku.
Wizualizacja Jeddah Tower. Źródło: Jeddah Economic Company
Powstanie budynek dwukrotnie wyższy od Empire State Building
Jeśli nie dojdzie do kolejnych perturbacji, Jeddah Tower (czy Burj Jeddah), będzie o ponad 120 m wyższy od aktualnego rekordzisty, wybudowanej w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich Burj Khalifa, wieży liczącej 889 m. Budynek będzie dwukrotnie wyższy od nowojorskiego Empire State Building i jedenastokrotnie od Statuy Wolności. Trzykrotnie przekroczy najwyższy biurowiec w Unii Europejskiej, Varso Tower w Warszawie, który liczy 230 m do tarasu, a 310 m z iglicą.
Wewnątrz drapacza chmur znajdzie się największa na świecie platforma widokowa, a także jeden z najszybszych systemów 59 wind. Będzie przewoził gości z prędkością ponad 10 m/s.
Wizualizacja Jeddah Tower. Źródło: Jeddah Economic Company
Budowa w ramach rozwoju gospodarki poza ropą naftową
Obiekt zaprojektowano jako „trzy płatki”, by stworzyć optymalną przestrzeń mieszkalną i widoków z okien. Zwężająca się u góry wieża ogranicza napór wiatru na dużych wysokościach. Arabia Saudyjska liczy, że inwestycja wpłynie na rozwój rynku turystycznego, szczególnie luksusowego, a także zapewni liczne miejsca pracy. Budowa najwyższego drapacza chmur wpisuje się w szerszą koncepcję Saudi Vision 2030, która ma doprowadzić do dywersyfikacji saudyjskiej gospodarki, opartej na przychodach z wydobycia ropy naftowej. Ma wzmocnić takie sektory, jak zdrowie, edukacja i turystyka. Kraj chce się pozycjonować jako jeden z głównych graczy gospodarczych na arenie międzynarodowej. Liczy, że stanie się to przed mistrzostwami świata w piłce nożnej w 2034 r.
Rząd Arabii Saudyjskiej przewiduje ukończenie konstrukcji w ciągu najbliższych czterech do pięciu lat. W nadchodzących tygodniach ma zostać wybrany nowy wykonawca.
Przeczytaj także: Nowe Centrum Warszawy. Sześć firm chętnych do przebudowy
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.