Sezon grzewczy zbliża się dużymi krokami, dlatego warto zawczasu pomyśleć o odpowiednim ogrzewaniu dla swojego domu w pełni zaspokajającym zapotrzebowanie na ciepło wszystkich domowników. Warto jednocześnie uwzględnić stale rosnące ceny tradycyjnych materiałów grzewczych oraz ograniczenia ich stosowania w wielu miastach. Dobrym źródłem ciepła, wydajnym i jednocześnie ekologicznym, niewpływającym negatywnie na środowisko naturalne, są pompy ciepła. Przed zakupem pompy w pełni zaspokajającej zapotrzebowanie budynku mieszkalnego, także na wodę użytkową, warto dowiedzieć się o nich nieco więcej o ich konstrukcji, zasadzie działania czy dostępnych rodzajach.
Fot. depositphotos
Czym jest pompa ciepła i na jakiej zasadzie działa?
Nowoczesne, wysoce funkcjonalne i wydajne pompy ciepła całkowicie zrewolucjonizowały sposób ogrzewania domu i to praktycznie niezależnie od powierzchni budynku. Zasada ich działania opiera się na wykorzystaniu ciepła do ogrzewania pochodzącego z gruntu, wody lub powietrza, wymuszeniu jego przepływu ze strefy o niższej temperaturze do obszaru mającego wyższą temperaturę.
Z czego jest zbudowana typowa pompa ciepła do domu i jakie są jej zalety?
Typowa pompa będąca źródłem ciepła do domu i ciepłej wody użytkowej jest zbudowana z kilku współdziałających elementów. Możemy w niej przede wszystkim wyróżnić takie części, jak parownik, sprężarkę rotacyjną, skraplacz, przepływomierz wirowy, zawór rozprężny oraz grzałkę elektryczną.
Zalet zastosowania pompy ciepła do ogrzewania całej powierzchni domu nie da się zbagatelizować, a specjaliści z tej branży, z którymi można skontaktować się pod adresem fotowolt24.pl, mogący służyć pomocą w doborze pompy ciepła, podkreślają:
- wykorzystanie odnawialnego źródła energii (OZE);
- przyjazność dla środowiska naturalnego, brak emisji szkodliwych substancji;
- odczuwalną redukcję wysokości płaconych dotychczas rachunków za ogrzewanie, wynikających między innymi z niskich kosztów eksploatacji pompy;
- prosty montaż urządzenia i równie prosta obsługa.
Jaka pompa ciepła będzie najlepsza do ogrzewania budynku?
Zastanawiając się, jaka pompę do domu wybrać, aby zaspokoić zapotrzebowanie na energię cieplną, lepiej zdać się na opinie fachowców, z dużą wiedzą i doświadczeniem zawodowym. Trzeba również pamiętać, że pompy wymagają do pracy zasilania energią elektryczną, dlatego warto też zamontować na budynku instalację fotowoltaiczną.
Spośród wielu dostępnych rodzajów pomp ciepła do Twojego domu eksperci przede wszystkim polecają:
Pompy ciepła split
Zapotrzebowanie cieplne budynku może w pełni zaspokoić pompa ciepła typu split złożona z dwóch części. Pierwsza to jednostka zewnętrzna zawierająca sprężarkę, parownik i wentylator, czyli elementy generujące hałas. Jest połączona miedzianymi rurami z jednostką wewnętrzną montowaną w pomieszczeniu, które chcemy ogrzewać.
Pompy ciepła monoblok
Dokonując wyboru pompy ciepła do ogrzewania domu, można też wziąć pod uwagę modele typu monoblok, w których wszystkie elementy zostały umieszczone w jednej obudowie zamontowanej na ścianie zewnętrznej budynku.
Do wnętrza są poprowadzone tylko przewody, wypełnione czynnikiem R920, doprowadzającym ciepło, który po ochłodzeniu wraca drugim przewodem do urządzenia w celu ponownego podgrzania.
Jak prawidłowo dobrać moc pompy ciepła do domu?
Aby właściwie dobrać moc pompy ciepła do budynku, który chcemy z jej pomocą ogrzewać, konieczna będzie znajomość:
- lokalizacji domu, określenie, jakie temperatury panują w miejscu, gdzie go postawiono;
- klasy energetycznej budynku, jeśli jest wysoka, to można zastosować pompę o mniejszej mocy;
- liczby domowników, co jest o tyle ważne, że zazwyczaj używa się pompę również do pozyskiwania ciepłej wody użytkowej;
- powierzchni pomieszczeń, obliczonej w metrach kwadratowych.
Średnie, wyliczone zapotrzebowanie budynku na ciepło zimą dla domu pasywnego wynosi 10-15 kWh/m2, dla domu energooszczędnego 40-60 kWh/m2, a dla budynku bez ocieplenia ta wartość może wzrosnąć nawet do 90-120 kWh/m2.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.