Zwiększy się opłacalność inwestycji w mikroinstalacje (fotowoltaika, magazyny energii, pompy ciepła) dzięki zmianie depozytu prosumenckiego. Przywrócono możliwość rozliczeń po cenach miesięcznych i wprowadzono ją dla godzinowych z premią zwiększającą z 20 do 30% wartość nadpłaty (zwrotu niewykorzystanych przez prosumenta środków). W przypadku rozliczeń w systemie net-biling wytwórcy będą mogli kierować opinie i wnioski do Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Ma to pomóc w dostosowaniu profilu produkcji i zużycia w gospodarstwach domowych, a także zwiększyć oszczędności na rachunkach za energię.

Przemysł energochłonny otrzymał możliwość korzystania z ulg na nowych zasadach, głównie w zakresie umarzania świadectw pochodzenia energii. Rozwiązania ma zwiększyć konkurencyjność i zmniejszyć presję inflacyjną.

Małe instalacje wodne i biogazowe (do 1 MW mocy) będą wspierane w systemach taryf gwarantowanych i dopłat do ceny rynkowej.

Przepisy przyspieszą wydawanie, jak informuje MKiŚ, wydawania zezwoleń dla montowanych na budynkach instalacji fotowoltaicznych i położonych na tym samym terenie magazynów energii elektrycznej, pomp ciepła i niezbędnych urządzeń.

Przeczytaj także: Sejm przyjął ustawę wspierającą morskie farmy wiatrowe