Jak podano w najnowszym raporcie firmy, ponad połowę wartości inwestycji będą stanowiły projekty drogowe, a blisko jedną trzecią przedsięwzięcia związane z transportem szynowym. Najwięcej przetargów na realizację projektów na Euro ogłoszonych i rozstrzygniętych zostanie w 2009 r.

"W 2010 r. większość inwestycji będzie znajdowała się w fazie realizacji, dlatego lata 2010-2011 w polskim budownictwie będą zdecydowanie lepsze niż rok obecny" - oceniono.
Szybka rozbudowa infrastruktury jest postrzegana przez duże firmy budowlane jako kluczowa dla dalszego rozwoju rynku budowlanego w Polsce. Według badania przeprowadzonego przez PMR, wśród 250 największych firm budowlanych w Polsce aż 71 proc. ankietowanych przedsiębiorstw liczy na realizację projektów związanych z przygotowaniami do Euro 2012.

"Organizacja Euro 2012 oraz olbrzymia pula środków unijnych to najlepsza rzecz, jaka mogła przydarzyć się polskiemu budownictwu. Planowane projekty zyskują na znaczeniu zwłaszcza w dobie odpływu z gospodarki kapitału prywatnego oraz słabnącego sektora deweloperskiego. Już przy 80 proc. skuteczności realizacji planu na Euro 2012, wartość inwestycji wyniosłaby 75 mld zł, czyli dokładnie tyle, ile wartość produkcji budowlano-montażowej dużych firm budowlanych w 2008 roku" - ocenił analityk PMR i autor raportu Bartłomiej Sosna.

Jak podkreślił, ubiegły rok pokazał, że z powodu opóźnień w fazie przygotowawczej nie wszystkie planowane przedsięwzięcia zostaną zakończone w 2012 r. Największe obawy o terminowość realizacji rodzą obecnie inwestycje transportowe. Jak poinformowano w raporcie, pomimo opóźnień projekty te nie zostały wykreślone z listy inwestycji na Euro 2012 i zostaną dokończone w latach kolejnych.

Po stronie ukraińskiej - jak podano - niepewny jest natomiast los części przedsięwzięć kolejowych i lotniskowych, które w dalszym ciągu nie mają pełnego i wiarygodnego źródła finansowania. W związku z kryzysem finansowym mniej optymistycznie przedstawiają się także projekty w sektorze hotelowym na Ukrainie, zarówno te w fazie budowy, jak i będące dopiero na etapie projektowania, gdyż wielu deweloperów wycofuje się lub odsuwa w czasie termin rozpoczęcia budowy hoteli.

Jak oceniono, na Ukrainie natomiast dużo lepiej niż w Polsce toczy się budowa stadionów, czyli kluczowych inwestycji na Euro. Budowa pierwszego stadionu - w Dniepropietrowsku - zakończyła się już w 2008 r. W 2009 r. oddane do użytku zostaną stadiony w Doniecku i Charkowie. Na 2010 r. planuje się zakończenie budowy stadionów w Kijowie, Odessie oraz Lwowie, "jednak terminowa realizacja wszystkich trzech obiektów jest mało prawdopodobna".

"W maju b.r. UEFA podejmie decyzję o tym, które z polskich i ukraińskich miast będą gospodarzami mistrzostw. Decyzje, które wówczas zapadną, będą miały kluczowy wpływ na dalszą realizację inwestycji w obu krajach. Spodziewamy się, że część inwestycji w miastach pozbawionych szans na organizację mistrzostw może zostać wstrzymana" - dodał autor raportu.

PMR to firma specjalizująca się w dostarczaniu informacji rynkowych oraz usług firmom zainteresowanym rynkami Europy Środkowo-Wschodniej. Wydaje m.in. publikacje biznesowe i świadczy usługi konsultingowe.