Jak przekonuje przewodniczący Kongresu Budownictwa Roman Nowicki, efekty kryzysu są już bardzo widoczne w budownictwie mieszkaniowym. Jak podkreśla Nowicki, około 90 proc. budów mieszkaniowych zostało wstrzymanych, następuje też gwałtowny spadek pozwoleń na budowę i spada liczba sprzedanych mieszkań.

W ocenie Kongresu Budownictwa, rząd powinien jak najszybciej opracować i wdrożyć konkretny plan działań łagodzących skutki kryzysu w tej branży. Zdaniem Nowickiego, kluczem do rozwiązania kłopotów są kredyty. Jak podkreśla przewodniczący Kongresu Budownictwa rząd może stworzyć specjalny fundusz, który pod pewnymi warunkami będzie bankom pożyczał pieniądze na kredyty na budownictwo mieszkaniowe.

Działania antykryzysowe są konieczne - przekonuje Roman Nowicki. Do tej pory deweloperzy rocznie budowali około 43 do 47 tysięcy lokali, teraz produkcja spadnie poniżej 20 tys. mieszkań - wynika z danych Kongresu Budownictwa.
W lutym nastąpiły kolejne spadki cen mieszkań w Polsce, wynika z raportów Open Finance, Home Broker, Szybko.pl i Expandera opublikowanych wczoraj. W Gdańsku, Krakowie, Warszawie i Wrocławiu spadek cen w ostatnich 12 miesiącach przekroczył 10 proc. Najwyższe spadki średnich cen w lutym w porównaniu ze styczniem analitycy Szybko.pl i Expandera zanotowali w Białymstoku - o 3,2 proc., Katowicach - o 2,4 proc. i w Sopocie - o 2,3 proc.