Wieża Eiffla, jeden z najsłynniejszych budynków architektonicznych na świecie, powstał w 1889 r. z myślą o paryskiej wystawie światowej. Choć miała zostać rozebrana po 20 latach, jej pomysłodawcy – architekci Gustave Eiffel oraz jego dwaj współpracownicy: Maurice Koechlin i Emil Nouguier – skutecznie się temu sprzeciwili. Teraz, po niemal 130 latach, symbol francuskiej stolicy zostanie (znów) zmodernizowany.
Wieża Eiffla przejdzie gruntowny remont. Fot. MarinaDa/Shutterstock
W swojej 128-letniej historii wieża Eiffla o imponującej wysokości 324 m była kilkukrotnie remontowana i modernizowana. Powodem kolejnej gruntownej modernizacji, którą ma przejść w ciągu najbliższych kilku lat, są XXXIII Letnie Igrzyska Olimpijskie, które w 2024 r. zostaną zorganizowane w Paryżu.
Projekt pn. „Grand Site Tour Eiffel: discover, approach, visit” (ang. „Wieża Eiffla: odkryj, podejdź, odwiedź”) ma na celu weryfikację obecnego stanu dostępności obiektu dla turystów i poprawę warunków. Jest to istotne nie tylko ze względu na nadchodzące igrzyska, ale również ze względu na 6 mln turystów, którzy każdego roku odwiedzają Paryż.
Do konkursu na opracowanie nowoczesnych rozwiązań, które zostaną wdrożone na terenie wieży Eiffla zgłosiło się wielu architektów, architektów krajobrazu i urbanistów. Z ich zgłoszeń ułożono tzw. krótką listę. Znaleźli na niej się:
- londyńska firma AL_A, należąca do Amandy Levete, która do konkursu zgłosiła się z Grossem Maxem i Rickym Burdettem;
- brytyjska firma Gustafson Porter + Bowman, których wspierać mają Chartier i Corbasson, Atelier Monchecourt & Co, a także urbaniści Sathy oraz Devillers & Associés Agency;
- francuskie studio architektoniczne KOZ Architects (architekci Junya Ishigami oraz Niclas Dünnebacke;
- francuskie biuro architektów krajobrazu Agence Ter wraz z architektem Carlo Rattim oraz Explorations Architecture.
Cztery podmioty umieszczone na krótkiej liście muszą przygotować model 3D wieży Eiffla za pomocą oprogramowania Autodesk.
W projekcie zaznaczono, że należy dokonać częściowej transformacji niektórych elementów w duchu trzeźwości, solidności i oszczędności środków.
Zwycięzca zostanie ogłoszony na początku 2019 r., prace modernizacyjne mają z kolei zostać zrealizowane do 2023 r.
Przeczytaj także: Brak wody na pustyni? Stalowy namiot pomoże ją zebrać
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.