• Nowe przepisy umożliwią zatopienie jednostki pływającej lub zestrzelenie statku powietrznego
  • Takie rozwiązanie będzie zastosowane, jeśli wyczerpią się inne możliwości
  • Zmiana ma pozwolić na neutralizację zagrożenia terrorystycznego

Większa ochrona Baltic Pipe, terminalu LNG i energetyki morskiej

Szczególna ochrona będzie dotyczyć takich obiektów, jak morskie farmy wiatrowe, gazociąg Baltic Pipe, terminal LNG w Świnoujściu, a także, jak widnieje w projekcie zmian, wykorzystywanych w wyłącznej strefie ekonomicznej sztucznych wysp, wszelkiego rodzaju konstrukcji i urządzeń przeznaczonych do rozpoznawania lub eksploatacji zasobów, jak również innych przedsięwzięć w zakresie gospodarczego badania i eksploatacji wyłącznej strefy ekonomicznej, w szczególności w celach energetycznych.


Rozwiązanie ostateczne na potencjalne akty terrorystyczne

Regulacje będą wprowadzone na wypadek użycia jednostek pływających lub statków powietrznych do ataków terrorystycznych w sytuacji, gdy siły oraz środki Policji i Straży Granicznej okażą się niewystarczające. Minister obrony na wniosek ministra spraw wewnętrznych może wtedy użyć wojska nawet do zatopienia obiektów pływających lub zestrzelenie powietrznych. Rozkaz o użyciu broni zostanie wydany, jeśli podejrzany statek lub samolot nie wykonają wcześniejszych poleceń, np. żądania opuszczenia polskich obszarów morskich lub przestrzeni powietrznej, czy nie zareaguje na strzały ostrzegawcze.

Systemowe zmiany dla neutralizacji potencjalnych zagrożeń

Do tej pory nie doszło jeszcze do aktów sabotażu czy zamachów terrorystycznych w Polsce, jednak sytuacja międzynarodowa zwiększa ich ryzyko. To, że taki atak nie miał jeszcze w naszym kraju miejsca, nie oznacza, że państwo nie powinno mieć rozwiązań prawnych, z których w takiej sytuacji będzie można skorzystać. Obowiązujące przepisy nie zapewniają również w wystarczający sposób bezpieczeństwa prawnego dowódcom i żołnierzom podejmującym działania w ramach neutralizacji zagrożeń. Projektowane zmiany mają charakter systemowy i zmierzają do uregulowania sytuacji, w których SZ RP mogą zostać użyte do neutralizacji zagrożenia terrorystycznego normowanego zmienianymi ustawami – podano w uzasadnieniu.

Do zestrzelenia cywilnego statku powietrznego czy zatopienia pływającego dojdzie wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach bezpośredniego zagrożenia, gdy wyczerpią się inne możliwości.

Przeczytaj także: Morskie farmy wiatrowe – budowa stacji energetycznej dla Baltic Power