W gminie Choczewo rozpoczęła się budowa lądowej stacji elektroenergetycznej. Obiekt będzie odbierać prąd generowany przez morską farmę wiatrową Baltic Power. Uruchomienie siłowni zaplanowano na 2026 r.

- Lądowa stacja elektroenergetyczna odbierze prąd z oddalonych o 30 km stacji morskich
- Lądowa linia kablowa o długości 7 km zostanie poprowadzona pod ziemią
- Trasa z morza na ląd zostanie wykonana bezwykopową metodą HDD
Przesył energii elektrycznej z morskiej farmy wiatrowej
Stacja elektroenergetyczna na lądzie będzie węzłem dla linii kablowych przesyłających energię elektryczną z oddalonych o blisko 30 km morskich stacji elektroenergetycznych obsługujących morską farmę wiatrową Baltic Power. Odcinek lądowy o długości prawie 7 km niemal w całości zostanie poprowadzony pod ziemią. Na styku morza i lądu zostanie wykonany metodą bezwykopową HDD. Przebieg przewodów zaplanowano w taki sposób, by jak najmniej ingerował w środowisko – pod plażą i cennymi przyrodniczo obszarami na głębokości około 10 m.
Wizualizacja lądowej stacji elektroenergetycznej. Źródło: Baltic Power
Stację elektroenergetyczną wybuduje polska firma
Lądową stację elektroenergetyczną zaprojektowało i wybuduje konsorcjum firm GE i Enprom. Dostarczy ono też wszystkie potrzebne komponenty, w tym elementy elektroenergetyczne wysokiego napięcia. GE zaprojektował instalację elektryczną, natomiast projekt stacji wykonała polska spółka Enprom. Ona też odpowiada za budowę obiektu.
Morska farma wiatrowa o mocy 1140 MW
Morska farma wiatrowa Baltic Power to inwestycja Grupy Orlen i kanadyjskiej firmy Northland Power. Obiekt będzie się składać z 76 turbin o jednostkowej mocy 15 MW (łącznie 1140 MW) i wysokości ponad 200 m. Zajmie obszar o powierzchni około 130 km2 położony 23 km od brzegu na wysokości Choczewa oraz Łeby. Właśnie w Łebie powstanie port serwisowy.
Wszystko gotowe do budowy morskiej farmy wiatrowej
Spółka Baltic Power już w 2022 r. zabezpieczyła kontrakty na dostawy wszystkich kluczowych elementów do budowy morskiej farmy wiatrowej. Po uzyskaniu wszystkich decyzji środowiskowych oraz pozwoleń na budowę rozpoczęła w tym roku prace na lądzie. Pierwsze roboty instalacyjne na morzu zaplanowano na 2024 r. Na przełomie 2024 i 2025 r. zakończy się budowa terminalu instalacyjnego, jednego z najnowocześniejszych w Europie. Umożliwi on transport i montaż turbin wiatrowych o mocach 15 MW i większych. Szacuje się, że ilość wytwarzanej zielonej energii będzie odpowiadać zapotrzebowaniu ponad 1,5 mln gospodarstw domowych.
Przeczytaj także: Baltica 2 – przetarg na fundamenty i podstacje dla morskiej farmy wiatrowej

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.